SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Będą ułatwienia w rejestracji i obsłudze systemu KOBIZE

Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

Celem opracowania nowego rozporządzenia jest dalsza elektronizacja procesu obsługi systemu Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji, mająca na celu jego uproszczenie, zarówno od strony Krajowego ośrodka, jak i użytkujących go podmiotów. Ma to pomóc w usprawnieniu administrowania systemem Krajowej bazy oraz do ułatwienia korzystania z tego systemu przez podmioty korzystające ze środowiska.

Rozporządzenie ma też uporządkować strukturę przepisów dotyczących sposobu wprowadzania raportów do Krajowej bazy oraz dokonywania w systemie czynności o charakterze technicznym, służących umożliwieniu i ułatwieniu wprowadzania raportów (zakładanie kont podmiotów, ustanawianie użytkowników Krajowej bazy i określanie ich uprawnień, usystematyzowanie sposobów składania formularzy itd.).

Więcej użytkowników bazy

Wprowadzenie w życie proponowanych przepisów ma się przyczynić do zwiększenia liczby podmiotów korzystających z Krajowej bazy, a tym samym – do zwiększenia liczby składanych przez te podmioty raportów o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Większa liczba raportów zapewni dokładniejsze rozpoznanie stanu faktycznego w zakresie rodzaju i ilości gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzonych do powietrza na terenie Polski.

Ważne

Wejście w życie nowych przepisów pozwoli osiągnąć wyżej wskazane cele poprzez uproszczenie procedury rejestracji podmiotów w systemie Krajowej bazy oraz dokonywanie wszelkich czynności przez te podmioty w tym systemie.

Co dokładnie się zmieni

Najważniejsze zmiany to.:

  • wprowadzenie instytucji konta podmiotu w Krajowej bazie w miejsce dotychczasowego „dostępu do danych podmiotu w Krajowej bazie”, co należy uznać za bardziej czytelne,

  • pełną cyfryzację procedury rejestracji podmiotu w Krajowej bazie, jak również innych czynności podejmowanych przez użytkowników Krajowej bazy za pośrednictwem konta podmiotu,

  • zwiększenie zakresu czynności podejmowanych na koncie podmiotu samodzielnie przez użytkowników Krajowej bazy, takich jak np. aktualizacja danych, dodawanie dodatkowych użytkowników, zmiana danych głównego użytkownika (bez konieczności przeprowadzania bardziej formalistycznych procedur składania formularzy),

  • doprecyzowanie zasad uzupełniania braków i niezgodności w składanych do Krajowej bazy formularzach,

  • zniesienie limitu liczby użytkowników Krajowej bazy dla danego podmiotu (w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu limit ten wynosi 10 użytkowników),

  • wprowadzenie przepisów ułatwiających dodawanie i usuwanie użytkowników Krajowej bazy, poprzez m.in. rozróżnienie uprawnień głównego użytkownika i dodatkowych użytkowników oraz określenie zasad usuwania użytkowników Krajowej bazy przez Krajowy ośrodek w szczególnych przypadkach.

Nowe przepisy mają wejść 31 października 2022 r. W trakcie procedury legislacyjnej będą równolegle prowadzone w IOŚ-PIB prace merytoryczne i informatyczne w zakresie dostosowania systemu Krajowej bazy do przepisów nowego rozporządzenia.

Podstawa prawna

legislacja.rcl.gov.pl

Słowa kluczowe:
KOBiZEnowe przepisy
AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.