Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Poznaj obowiązki środowiskowe dotyczące sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów. Dowiedz się, jakie wymogi muszą spełnić wprowadzający sprzęt, organizacje odzysku i zakłady przetwarzania, jak prawidłowo magazynować odpady oraz jakie grożą kary za naruszenie przepisów. Obejrzyj webinarium i zabezpiecz swoją firmę przed ryzykiem sankcji.
Z webinaru dowiesz się m.in.:
Magazynowanie odpadów to jeden z obowiązków firm wytwarzających odpady, regulowany przepisami Rozporządzenia Ministra Klimatu z 11 września 2020 r. Podczas webinaru omówimy, jakie rodzaje odpadów podlegają magazynowaniu, a które są z tego obowiązku wyłączone. Przedstawimy wymagania dotyczące stref magazynowania, warunki, które należy spełnić w zależności od rodzaju odpadów, oraz zasady prawidłowego etykietowania pojemników.
Ujednolicenie zasad funkcjonowania PSZOK-ów staje się przedmiotem debaty publicznej. Posłanka Lidia Czechak zwróciła uwagę na różnice w lokalnych regulaminach Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które prowadzą do niepożądanych praktyk, takich jak podrzucanie odpadów do sąsiednich gmin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada, że obecne przepisy już regulują te kwestie, a dodatkowo trwają prace nad ich nowelizacją.
Jakie obowiązki w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi ciążą na gminach? Podczas webinaru szczegółowo zostaną omówione zadania wynikające z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym obowiązki związane z organizacją systemu odbioru odpadów oraz współpracą z podmiotami zajmującymi się ich zagospodarowaniem.
Komisja Europejska opublikowała projekt wniosku prawodawczego wprowadzającego uproszczenia w mechanizmie CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism). Propozycja przewiduje istotne zmiany dla importerów objętych tym mechanizmem. Uproszczenia w mechanizmie CBAM mają na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw i poprawę funkcjonowania systemu.
11 lutego weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Unia Europejska wprowadza zmiany w gospodarce opakowaniowej. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, zwiększenie efektywności recyklingu i poprawę bezpieczeństwa środowiska. Wprowadzone środki zwiększą efektywność wykorzystania zasobów, wspierać będą gospodarkę o obiegu zamkniętym, podniosą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.
Od 2025 roku obowiązują nowe stawki opłat za prowadzenie BDO. Opublikowane w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska zmiany wprowadzają istotny wzrost kosztów dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie są nowe opłaty i kogo one dotyczą.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza znaczące zmiany dla prosumentów. Od 27 grudnia 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które zwiększają opłacalność inwestycji w mikroinstalacje OZE. Kluczowe zmiany dotyczą systemu rozliczeń net-billing i wysokości depozytu prosumenckiego.
Wytwórca odpadów to każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów. W wielu firmach odpady są wytwarzane, w związku z czym mają one pewien określony zestaw obowiązków.
Nowe rozporządzenie bateryjne wprowadza jednolite zasady dotyczące baterii i zużytych baterii na terenie całej Unii Europejskiej. Przepisy obejmują wszystkie kategorie baterii, niezależnie od ich pochodzenia, zastosowania czy formy wprowadzenia na rynek. Obejrzyj webinar w którym ekspert tłumaczy kogo dotyczą nowe przepisy, kiedy zostały wprowadzone i jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach.
Parlament przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza istotne zmiany wspierające rozwój zielonej energii w Polsce. Nowe przepisy przynoszą korzyści dla prosumentów, upraszczają procedury inwestycyjne i dostosowują polskie prawo do wymogów unijnych.
Podczas webinaru ekspert przedstawi szczegóły dotyczące terminu wejścia w życie nowych obowiązków związanych z odpadami budowlanymi. Omówi także podstawę prawną tych regulacji oraz zaprezentuje najważniejsze zmiany, które wprowadzają nowe przepisy.
Unia Europejska podjęła decyzję o przesunięciu terminu stosowania rozporządzenia dotyczącego walki z wylesianiem, umożliwiając przedsiębiorstwom oraz krajom członkowskim lepsze przygotowanie do nowych obowiązków. Rada Europejska zgodziła się, aby przepisy zaczęły obowiązywać rok później, co daje czas na wprowadzenie systemów, które zapewnią zgodność z wymogami dotyczącymi ochrony lasów.
W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte kluczowe zmiany w przepisach dotyczących Bazy danych o odpadach (BDO), zgodnie z projektem UD120. Co przyniosą nowe regulacje?
Webinar przedstawia założenia wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. System ma zacząć funkcjonować 1 stycznia 2025 roku. Ekspert wyjaśni podstawy prawne i kluczowe cele systemu kaucyjnego, a także omówi rolę wszystkich uczestniczących w nim podmiotów. Zostaną wyszczególnione opakowania jakie obejmie system kaucyjny i jakie mogą być wprowadzone do systemu od następnego roku.
jakie są główne zasady działania systemu kaucyjnego w Polsce.
na jakich aktach prawnych wynika wprowadzenie systemu kaucyjnego do Polski i jaka jest realna data rozpoczęcia jego funkcjonowania.
jakie są cele szczegółowe realizuje system kaucyjny i jakie rodzaje opakowań obejmuje.
jakie są obowiązki w ramach systemu spoczywają na konsumentach oraz przedsiębiorcach.
jak w praktyce działa system kaucyjny – przedstawiony również w formie graficznej.