Samorządy będą musiały przeprowadzać działania zaradcze w odniesieniu do gatunków roślin i zwierząt inwazyjnych
Trwają prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie oraz działań zaradczych i środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów.
Projekt rozporządzenia zawiera listę inwazyjnych gatunków obcych:
-
stwarzających zagrożenie dla Unii (88 gatunków),
-
stwarzających zagrożenie dla Polski (19 gatunków).
W obydwu listach zostały wyszczególnione gatunki podlegające szybkiej eliminacji oraz gatunki rozprzestrzenione na szeroką skalę.
Do gatunków podlegających szybkiej eliminacji zaliczono gatunki: niewystępujące w Polsce, występujące jedynie w uprawach i w hodowlach oraz występujące w środowisku przyrodniczym, ale tylko w populacjach izolowanych (tj. na wczesnym etapie inwazji).
Za gatunki rozprzestrzenione na szeroką skalę uznano gatunki występujące w środowisku przyrodniczym o ograniczonym, ale znaczącym zasięgu występowania oraz o najszerszym zasięgu występowania.
Dla wszystkich gatunków określono rodzaje działań zaradczych, które mogą być podejmowane, oraz środki mające na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów, które zostały zdegradowane, uszkodzone lub zniszczone przez te gatunki. W projekcie rozporządzenia zawarto również warunki przeprowadzania działań zaradczych.
Gatunki inwazyjne w pierwszej kolejności należy usuwać przy użyciu środków mechanicznych lub fizycznych, a w przypadku gdy nie są one skuteczne, przy użyciu środków chemicznych. Natomiast w celu przywrócenia naturalnego stanu ekosystemów należy m.in. poprawić warunki siedliskowe dla gatunków rodzimych występujących na danym terenie.
Samorządy będą miały obowiązek gromadzenia i przekazywania do RDOŚ danych o stwierdzeniu w środowisku gatunków inwazyjnych oraz o działaniach przeprowadzonych na terenie gminy. Do ich zadań będzie też należało przeprowadzanie działań zaradczych w odniesieniu do gatunków inwazyjnych, które rozprzestrzeniają się na szeroką skalę i występują na terenie gminy. Działania te będą dotyczyły zarówno terenów gminnych jak i prywatnych, na wniosek ich właściciela.
legislacja.rcl.gov.pl