Nowe zasady obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych
1 stycznia 2023 r. mają wejść nowe, jednolite zasady obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych. Oznacza to, że do masy odpadów składowanych nie będą wliczane m.in. odpady powstałe podczas recyklingu lub innych procesów odzysku, które są następnie składowane.
Na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu obliczania poziomu składowania. Stanowi ono wykonanie upoważnienia ustawowego określonego w art. 3b ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1297).
W projekcie określono sposób obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych. Poziom ten oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1885 z 6 listopada 2019 r. ustanawiającej zasady obliczania, weryfikacji i zgłaszania danych dotyczących składowania odpadów komunalnych zgodnie z dyrektywą Rady 1999/31/WE oraz uchylającej decyzję Komisji 2000/738/WE (C(2019) 7874) z uwzględnieniem nowych celów wyznaczonych dla odpadów komunalnych przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającą dyrektywę 1999/31/WE w sprawie składowania odpadów (Dz. Urz. UE L 150 z 14.06.2018, str. 100, zwaną dalej „dyrektywą zmieniającą 2018/850”).
Poziom składowania
Ze względu na potrzebę zapewnienia czytelności i komunikatywności tytułu rozporządzenia oraz precyzyjnego określenia zakresu przedmiotowego rozporządzenia, wprowadzone zostało wyjaśnienie pojęcia „poziom składowania”, pomimo istnienia w art. 3 pkt 9 lit. c w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tego pojęcia.
Wzór do obliczeń
Od 1 stycznia 2023 r. do obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych będzie służył wzór:
gdzie:
S – oznacza poziom składowania wyrażony w %,
Ms – oznacza łączną masę składowanych odpadów komunalnych i odpadów
pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych, wyrażoną w Mg,
Mw – oznacza łączną masę wytworzonych odpadów komunalnych i odpadów
pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych, wyrażoną w Mg.
Nie będzie nowych obowiązków
wzór obliczania poziomu składowania pozwoli na stworzenie jednolitego systemu obliczania tego poziomu dla wszystkich gmin oraz podmiotów odbierających odpady komunalne na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości, dzięki temu weryfikacja zgłaszanych danych dotyczących poziomu składowania będzie łatwiejsza. Projekt rozporządzenia nie wprowadza jednak w tym zakresie nowych obowiązków, ponieważ obowiązek sprawozdawczy dotyczący tego poziomu oraz ewentualne kary związane z jego nieosiągnięciem zostały wprowadzone ustawą z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw (Dz.U poz. 2151).
Jakie odpady uwzględnić w obliczeniach
Projekt doprecyzowuje jakie odpady mają być uwzględnione do obliczeń poziomu składowania, a jakie należy wykluczyć przez określenie szczegółowych warunków w tym zakresie. Przewiduje m.in., że masę odpadów powstałych podczas recyklingu lub innych procesów odzysku odpadów komunalnych, które są następnie składowane, nie zalicza się do masy odpadów komunalnych zgłaszanych jako składowane.
Nowe rozporządzenie ma wejść 1 stycznia 2023 r., czyli tak aby umożliwić obliczanie poziomu składowania za 2022 r. na nowych zasadach.
legislacja.rcl.gov.pl/