SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rząd chce wzmocnić system bezpieczeństwa gazowego

Bezprecedensowe wzrosty cen gazu ziemnego, spowodowane działaniami rosyjskiego Gazpromu, wymagają szczególnych instrumentów prawnych. Dlatego też Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu.

Zgodnie z projektem ustawy do 50 dni wydłużony zostanie okres, w którym obowiązkowe zapasy gazu ziemnego powinny zostać dostarczone do systemu gazowego. Rozwiązanie to ma umożliwić bardziej elastyczne zarządzanie posiadanymi pojemnościami magazynowymi, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Do końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. Ma to pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo dostaw gazu, a przedłużenie zatwierdzania taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pozwoli zapobiec nadmiernemu wzrostowi ceny tego paliwa dla mniejszych odbiorców, w tym gospodarstw domowych.

Ponadto minister klimatu i środowiska będzie mógł zmniejszyć w 2022 r. lub 2023 r. wymóg dotyczący ilości gazu ziemnego sprzedawanego za pośrednictwem giełdy towarowej. Obowiązek sprzedaży gazu na giełdzie zostanie także zawieszony w przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego.

Obecna sytuacja na rynku gazu jest na tyle nieprzewidywalna, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych narzędzi zapewnienia płynnych transakcji na krajowym rynku gazu.

Nowe przepisy maja wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

www.gov.pl/web/klimat

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.