Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 22 lutego 2022 r. przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w systemie SENT. Czy po decyzji wymierzającej karę za brak zgłoszenia, można jeszcze powoływać się na to, że przepisy obowiązują krótko i przedsiębiorca nie zdążył się wdrożyć?
Szkolenie odbędzie się 12 maja 2022 r. Jego celem jest zapoznanie uczestników z najnowszymi zmianami prawnymi w zakresie czasu pracy kierowców oraz innych regulacji transportowych wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz związanych z wojną na Ukrainie.
Podmioty przekazujące odpady opakowaniowe do recyklingu oraz do eksportu odpadów opakowaniowych albo wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych, do 31 maja 2022 r. mogą składać wnioski o wydanie dokumentów potwierdzających te działania.
Do 30 kwietnia 2020 prowadzący recykling odpadów opakowaniowych muszą przeprowadzić audyt zewnętrzny za poprzedni rok.
Ministerstwo finansów przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupa towarów, w tym: węgiel, koks i brykiety. Przepisy mają związek z zakazem importu węgla z Rosji.
Na początku 2022 roku zmienił się sposób obliczania masy odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi, które trzeba uwzględnić na dokumentach DPR. Zgodnie z nowymi przepisami powinno się podawać masę po odjęciu masy zanieczyszczeń. Natomiast wzory dokumentów pozostały bez zmian. Jak w tego wybrnąć?
Artykuł 66 ww. ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznych i elektronicznym nakłada na organizację odzysku oraz na prowadzących zakład przetwarzania ZSEiE obowiązek przeprowadzania corocznego audytu zewnętrznego, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy audyt.
KE proponuje wprowadzenie przepisów, dzięki którym zrównoważone produkty nie będą już wyjątkami a staną się normą, przyczyniając się tym samym do niezależności Europy w zakresie zasobów.
Komisja wzywa Polskę (INFR(2019)2013) do wypełnienia zobowiązań wynikających z dyrektywy w sprawie składowania odpadów (dyrektywa 1999/31/WE).
Do końca czerwca 2022 roku, gminy powinny wymienić pojemniki na odpady na nowe, zgodne z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów.