Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZużyte maseczki jednorazowe oraz rękawiczki używane przez pracowników powinny być traktowane jako odpady komunalne i odpowiednio segregowane. Trzeba je przekazywać podmiotom posiadającym stosowne uprawnienia do gospodarowania tego typu odpadami, czyli np. miejskim przedsiębiorstwom zajmującym sie gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
Zapraszamy do skorzystania z nowej funkcji na Portalu Ochrony środowiska – Narzędzia Klasyfikacji Odpadów. Narzędzie pomaga w kilku prostych krokach dobrać odpowiedni kod odpadu. Dzięki niemu unikniesz wielu komplikacji a także kar, którą grożą za nieprawidłową klasyfikację odpadów.
Naukowcy z USA, Meksyku i Rosji dowiedli, że zużyte odpady medyczne można efektywnie wykorzystać. Okazuje się, że z masek chirurgicznych i blistrów po tabletkach można w tani sposób wyprodukować baterie.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U. 2022 poz. 178).
Ministerstwo Klimatu opublikowało wyjaśnienia dotyczące przekazywania danych w ramach sprawozdawczości komunalnej za 2021 r. sporządzanej w BDO dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych, ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, sposobu obliczania poziomu składowania.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. Projekt zakłada utworzenie nowej komórki organizacyjnej GIOŚ - Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów. To jeden z elementów realizacji Polskiego Ładu.
Zgodnie z art. 9 nb ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot zbierający odpady komunalne na bazie zezwolenia na zbieranie odpadów jest zobowiązany do składania rocznego sprawozdania. Sprawozdanie za 2021 rok trzeba złożyć do 31 stycznia 2022 r.
1 stycznia 2022 roku weszły niektóre przepisy ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami z własnych środków.
Od 1 stycznia będzie obowiązywało rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi. Co się zmieni w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów?
Od początku nowego roku, będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prowadzenia ewidencji odpadów. Zmiany wprowadzi ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy.