TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

System kaucyjny pomoże w recyklingu?

Na konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 r., wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział wejście w życie przepisów dotyczących systemu kaucyjnego. Jego celem będzie zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów.

System kaucyjny to system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata. Następnie jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych. Nie trzeba wtedy okazywać paragonu potwierdzającego uiszczenie kaucji.

Co obejmie system?

System kaucyjny obejmie butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.

Jak dodał Ozdoba, przedsiębiorcy wprowadzający napoje w takich opakowaniach będą musieli zapewnić, w ramach utworzonego systemu, poziom selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych powstałych z tych opakowań. Jeśli wprowadzający nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania, będą ponosili opłatę produktową.

Kto stworzy system i jakie będą jego warunki?

Wiceminister Ozdoba zaznaczył, że system kaucyjny będą tworzyć wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem. Przepisy zostawiły im dużą swobodę w tym zakresie. Jednak określa warunki, które należy spełniać:

  1. Wprowadzających reprezentował będzie jeden podmiot.
  2. Reprezentant wprowadzających uczestniczących w systemie będzie składał ministrowi właściwemu ds. klimatu coroczne sprawozdanie o funkcjonowaniu systemu kaucyjnego.
  3. Uruchomienie systemu będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego ds. klimatu.
  4. Podmiot reprezentujący będzie zobowiązany złożyć ministrowi wniosek o wydanie zezwolenia na uruchomienie systemu kaucyjnego nie później niż 6 miesięcy przed planowanym jego uruchomieniem.

System kaucyjny nie będzie obowiązkowy, ale wymóg uzyskiwania poziomów selektywnego zbierania jedynie poprzez ten system skłoni przedsiębiorców do ich tworzenia. Jeżeli nie przystąpią do systemu, będą musieli uiścić opłatę produktową.

Ile wyniesie stawka kaucji?

Projekt ustawy nie określa wysokości stawki kaucji na opakowania. Pozostawia wybór jej wysokości przedsiębiorcom.

Mają ustalić jej wysokość na optymalnym poziomie - skłaniającym nabywców do zwrotu opakowań, a jednocześnie nie podnoszącym nadmiernie ceny produktów. 

Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. Wprowadzający będą musieli utworzyć system nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy  –  najpóźniej do końca 2024 roku.

Źródło:

Źródło: gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska