Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrezydent RP podpisał ustawę z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz innych ustaw (dalej: ustawa). Tym razem celem ustawodawcy było wprowadzenie mechanizmów ograniczania ilości odpadów oraz wskazanie wytycznych do rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Po branży wodn.-kan. przyszedł czas na branżę recyklingu, która również wystosowała apel do Premiera m.in. o zamrożenie cen energii elektrycznej. Obecne marże na rynku energii mogą bowiem spowodować wstrzymanie produkcji.
Podczas gdy w Polsce wciąż trwają prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego, w Łotwie działa on już od lutego 2022 r. Z końcem lipca zakończył się okres przejściowy wymagany do płynnego wprowadzenia przepisów.
Już 29 września 2022 odbędzie się II edycja konferencji online „Od pola do stołu”. Wydarzenie skierowane jest do rolników, producentów żywności, producentów opakowań, hurtowni spożywczych, hurtowni produktów ekologicznych, producentów żywności innowacyjnej i producentów alternatywnych źródeł energii.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza nabór wniosków konkursowych do X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”. Liczba zgłoszeń jest ograniczona.
1 stycznia 2023 r. mają wejść nowe, jednolite zasady obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych. Oznacza to, że do masy odpadów składowanych nie będą wliczane m.in. odpady powstałe podczas recyklingu lub innych procesów odzysku, które są następnie składowane.
Prezes UOKiK przeprowadził postępowanie wyjaśniające, którego celem było ustalenie, czy w ostatnich latach podczas przetargów na odbiór lub zagospodarowanie odpadów komunalnych mogło dojść do niedozwolonych porozumień. Kontrola dotyczyła głównie przedsiębiorców działających w woj. mazowieckim.
Zarząd Związku Miast Polskich (ZMP) negatywnie zaopiniował projekt uchwały w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028 (KPGO 2028).
Projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw jest już po konsultacjach publicznych i opiniowaniu. Jakie zmiany zawiera?
W dniu 22 lipca 2022 r. Sejm przyjął ustawę zwalczającą przestępczość środowiskową. To największa od lat 90. nowelizacja Kodeksu karnego oraz wykroczeń z zakresu przestępstw środowiskowych. Kary będą dużo surowsze. Tak na konferencji prasowej oznajmił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.