Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazProjekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw jest już po konsultacjach publicznych i opiniowaniu. Jakie zmiany zawiera?
W dniu 22 lipca 2022 r. Sejm przyjął ustawę zwalczającą przestępczość środowiskową. To największa od lat 90. nowelizacja Kodeksu karnego oraz wykroczeń z zakresu przestępstw środowiskowych. Kary będą dużo surowsze. Tak na konferencji prasowej oznajmił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Produkcja odzieży, obuwia i innych tekstyliów odpowiada za ogromne zanieczyszczenie wody, emisję gazów cieplarnianych i wpływa negatywnie na ilość składowanych odpadów. Dzięki nowej strategii UE dotyczącej wyrobów włókienniczych planowana jest zmiana ekosystemu tekstylnego na bardziej zrównoważony.
Od 1 stycznia 2023 roku odpady budowlane będą odbierane tylko w formie segregowanej. Od tej zasady są jednak wyjątki.
Pierwsze założenia systemu kaucyjnego zostały przedstawione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który został opublikowany 31 stycznia 2022 r. System ten ulega jednak na etapie projektowania ciągłym zmianom. Jakie są najnowsze z nich?
Od 1 lipca 2022 r. we wszystkich gminach w Polsce obowiązuje Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO). Podpowiadamy, czy jego zasady obowiązują tylko mieszkańców nieruchomości czy też przedsiębiorców.
Zdaniem RIO w Kielcach organ podatkowy może w części umorzyć zaległą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicielom nieruchomości zamieszkałych, którzy udzielili pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, w szczególności kobietom z dziećmi.
Dnia 14 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Opracowanie nowych przepisów było konieczne z powodu licznych zmian, jakie wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało wprowadzenie zmian w projekcie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce. Nowością ma być m.in. objęcie systemem kaucyjnym aluminiowych puszek oraz małych butelek po alkoholu tzw. „małpek”.
Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed 1 stycznia 2022 r. , czyli przed wejściem w życie ustawą z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.