Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazTrwają prace nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. Projekt zakłada utworzenie nowej komórki organizacyjnej GIOŚ - Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów. To jeden z elementów realizacji Polskiego Ładu.
Zgodnie z art. 9 nb ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot zbierający odpady komunalne na bazie zezwolenia na zbieranie odpadów jest zobowiązany do składania rocznego sprawozdania. Sprawozdanie za 2021 rok trzeba złożyć do 31 stycznia 2022 r.
1 stycznia 2022 roku weszły niektóre przepisy ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami z własnych środków.
Od 1 stycznia będzie obowiązywało rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi. Co się zmieni w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów?
Dnia 1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 r.
Od początku nowego roku, będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prowadzenia ewidencji odpadów. Zmiany wprowadzi ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy.
1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza m.in. nową definicję odpadów komunalnych. Co to oznacza w praktyce?
Jak wynika raportu NIK wciąż marnujemy za dużo żywności. Mimo uchwalenia ustawy, która miała zapobiegać marnowaniu żywności, nie udało się stworzyć kompleksowego systemu, który w pełni skutecznie redukuje w naszym kraju skalę tego problemu.
3 stycznia 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2021/2204 z 13 grudnia 2021 r. zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do substancji rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość (CMR).
Znowelizowana ustawa wprowadziła nowy warunek dla uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Zgodnie z nowymi przepisami przedmiot lub substancja będą spełniały szczegółowe warunki uznania danego przedmiotu lub danej substancji za produkt uboczny, jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 6.