Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPolski system kaucyjny ruszy 1 października 2025 roku i obejmie wybrane opakowania po napojach. Sklepy oraz konsumenci muszą przygotować się na nowe zasady zwrotu i pobierania kaucji. Choć rząd planuje kampanię informacyjną, samorządy alarmują, że to ruszy zdecydowanie za późno, by skutecznie przygotować społeczeństwo na nadchodzące zmiany.
Właściwa ewidencja odpadów to jeden z kluczowych obowiązków środowiskowych każdego przedsiębiorcy. Ma nie tylko znaczenie dla zgodności z przepisami, ale również wpływa na efektywność zarządzania gospodarką odpadami w firmie. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty prowadzenia ewidencji, jej wpływ na sprawozdawczość oraz podpowiadamy, jak uniknąć najczęstszych błędów – również przy wsparciu praktycznych narzędzi, takich jak najnowsza książka przygotowana przez ekspertów Portalu Ochrony Środowiska.
Rząd planuje opóźnić obowiązek raportowania ESG dla części firm. Projekt nowelizacji przepisów zakłada wydłużenie terminu dla dużych firm i małych i średnich przedsiębiorstw notowanych na rynkach regulowanych w UE. Jeśli zmiany wejdą w życie, podmioty te zyskają dodatkowe dwa lata na wdrożenie obowiązków sprawozdawczych.
Do 15 marca wiele firm składało sprawozdania odpadowe - był to szczególnie intensywny czas dla przedsiębiorców oraz jednostek administracyjnych, które muszą spełnić wymogi wynikające z krajowych i unijnych regulacji dotyczących ochrony środowiska. Jednak nie są to wszystkie obowiązki, które należy wypełnić w marcu. Przedstawiamy czego należy jeszcze dopilnować do 31 marca 2025 roku.
Organizacje pozarządowe, które w 2024 roku otrzymały żywność od sprzedawców w celu jej przekazania osobom potrzebującym, muszą do 31 marca 2025 r. złożyać do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska sprawozdanie o sposobie zagospodarowania otrzymanej żywności. Dokument powinien zawierać szczegółowe dane dotyczące ilości otrzymanej i przekazanej żywności oraz wykaz jej dostawców. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować konsekwencjami prawnymi.
Przedsiębiorcy zobowiązani do składania sprawozdania odpadowego w BDO za 2024 rok powinni pamiętać, że termin na jego złożenie upływa ustawowo 15 marca za rok poprzedni. W 2025 roku ta data przypada w sobotę, więc termin jest do 17 marca 2025 r. Warto jednak nie czekać do ostatniej chwili i złożyć sprawozdanie już w tym tygodniu. Dokument należy przekazać za pośrednictwem systemu BDO.
Jeżeli firma korzysta ze środowiska, to co roku do 28 lutego musi złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Jakie informacje powinien zawierać raport do KOBiZE i jakie konsekwencje grożą za jego niezłożenie?
Październik 2024 to dla przedsiębiorców czas na wypełnienie istotnych zobowiązań środowiskowych wynikających z kwartalnych raportów oraz innych przepisów prawnych. Dotyczą one opłat środowiskowych, zarządzania gospodarką wodną i składania sprawozdań odpadowych. Przypominamy o kluczowych terminach i obowiązkach, których dotrzymanie pozwoli uniknąć sankcji administracyjnych oraz zachować zgodność z obowiązującymi przepisami.
Zgodnie z nowymi wytycznymi, w przypadku gdy zgłaszający sprawozdania CBAM nie otrzymał rzeczywistych danych od producentów towarów, istnieje możliwość wypełnienia sprawozdania w sposób alternatywny. Dotyczy to zarówno emisji bezpośrednich, jak i pośrednich.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami przypomina o obowiązku sprawozdawczym dotyczącym emisji wbudowanych związanych z towarami objętymi CBAM zaimportowanymi na obszar celny UE.