Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 18 czerwca 2025 r. trwa nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie Programu LIFE 2025”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dotacje ze środków krajowych na wsparcie projektów realizowanych w ramach Programu LIFE na lata 2021–2027. Dofinansowanie ma na celu ułatwienie udziału polskich podmiotów w projektach środowiskowych i klimatycznych finansowanych przez Unię Europejską.
Gminy w całej Polsce mają dodatkowy czas na zgłoszenie się do pełnienia roli operatorów programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o przedłużeniu terminu naboru do 31 grudnia 2025 r.
Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o dofinansowanie zakupu lub leasingu zeroemisyjnych pojazdów kategorii N2 i N3. Program, realizowany przez NFOŚiGW, jest częścią transformacji sektora transportu ciężkiego w Polsce.
W czerwcu 2025 r. planowane jest ogłoszenie nowych naborów wniosków o dofinansowanie projektów odbudowy infrastruktury wodno-ściekowej oraz zaopatrzenia w wodę. Wsparcie będzie skierowane do gmin dotkniętych powodzią z września 2024 r. i realizowane w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), realizowany przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Operatorzy w programie Czyste Powietrze to wyłącznie gminy oraz WFOŚiGW, czyli wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Coraz częściej pojawiają się sygnały o firmach i osobach prywatnych podszywających się pod oficjalnych partnerów programu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej apeluje do gmin i mieszkańców o ostrożność.
Od 29 kwietnia 2025 r. obowiązuje nowy regulamin listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Zmiany upraszczają procedury wpisu urządzeń grzewczych, zwiększając ich dostępność w programie Czyste Powietrze.
Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie naborów do edycji 2025 Programu LIFE. Do rozdysponowania jest 600 milionów euro na projekty dotyczące m.in. ochrony przyrody, działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu i przechodzenia na czystą energię. Wnioski można składać od 24 kwietnia 2025 r.
Program Czyste Powietrze powrócił po zmianach w nowej odsłonie, jednak zamiast uspokojenia sytuacji, wywołał nowe protesty. Polscy przedsiębiorcy sygnalizują wielomiesięczne opóźnienia w wypłatach za wykonane wcześniej prace, grożące bankructwami. W odpowiedzi MKiŚ i NFOŚiGW wskazują na nadużycia w programie i konieczność ich wyjaśnienia. Jak będzie wyglądać przyszłość programu Czyste powietrze?
31 marca wystartował nowy program Czyste Powietrze na zmienionych zasadach. Wprowadzone reformy mają na celu lepsze wsparcie osób zagrożonych ubóstwem energetycznym, uproszczenie procedur i zwiększenie roli gmin. Budżet programu zwiększono o 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego.
Wnioski o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach uszkodzonych podczas powodzi w 2023 roku można składać do końca listopada 2025 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydłużył termin naboru wniosków w specjalnym komponencie programu "Czyste Powietrze".