Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Elektromobilność jest dziedziną, która rozwija się dynamicznie na całym świecie. Wprowadzane rozwiązania mają przyczynić się do znacznej redukcji emisyjności sektora transportu oraz zwiększenia poziomu ekologii w tym sektorze. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, rząd dostosowuje przepisy do coraz szybszego rozwoju branży motoryzacyjnej.
4 października 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem ustawy jest ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. Ponadto proponowane w ustawie rozwiązania mają na celu wprowadzenie ułatwień w lokalizowaniu inwestycji oraz wydłużenie okresu funkcjonowania systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.
Urząd Regulacji Energetyki uspokaja wytwórców energii z biomasy, że dopóki nie wejdą zmiany w polskich przepisach dotyczących kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, nie stracą oni dotacji.
W czwartek 30 września, na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk 1588). Wiceszef resortu klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że projekt powinien zostać opublikowany w połowie października.
Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii oraz dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. poz. 257). Nowelizacja ma doprecyzować przepisy w zakresie oznaczania parametrów jakościowych i warunków stosowania komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi, tak aby wyeliminować zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska wynikające z ich stosowania.
22 września 2021 roku weszła w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1642). To duża nowelizacja która wprowadza wiele ważnych zmian systemowych zapewniających realizację Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR).
Za pośrednictwem znowelizowanej ustawy Polska ma dostosować się do nowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, które zobowiązują kraje Unii do 2035 r. do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych i ma na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców.
Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji.
Dnia 23 września 2021 roku wejdzie w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Podajemy 6 najważniejszych zmian dla branży odpadowej.
W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która zmienia wysokość i charakter kar za łamanie przepisów odpadowych.
GIOŚ poinformował o uruchomieniu ogólnopolskiej akcji “Nielegalne Odpady 2021”. To kolejny krok w walce o czyste środowisko. Akcja ta ma za zadanie poprzez wspólne i skoordynowanie działanie polskich służb doprowadzić do skontrolowania jak największej ilości transportów przewożących odpady i zweryfikować je pod względem legalności i zgodności z posiadanymi zezwoleniami.
Rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach oraz innych ustaw, która ma wprowadzić m.in. wyższe poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych do 2030 r., nowe definicje oraz zaktualizować obecne definicje.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przychyliło się do apeli przedstawicieli samorządów i pracodawców i poinformował o przedłużeniu konsultacji w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw do 20 września br.