Poziomy recyklingu będą obliczane dopiero po odrzuceniu odpadu balastowego
Od 1 stycznia będzie obowiązywało rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi. Co się zmieni w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów?
Według obecnych przepisów masę odpadów opakowaniowych, którą uznaje się za poddaną recyklingowi, stanowi masa, która trafia do zakładu przetwarzania. Natomiast według nowego rozporządzenia masa odpadów opakowaniowych będzie mogła zostać zaliczona do poddanych recyklingowi dopiero po wykonaniu niezbędnych czynności kontrolnych, sortowania i innych czynności wstępnych mających na celu usunięcie z nich odpadów, które nie są przedmiotem dalszego recyklingu opakowań.
Oznacza to, że masa ta nie będzie mogła zawierać żadnych zanieczyszczeń pochodzących z odpadów innych niż opakowaniowe takiego rodzaju, który stanowi przedmiot recyklingu. Ogólne zasady zostały określone w dyrektywie 94/62/WE, natomiast przepisy szczegółowe w decyzji Komisji 2005/720/WE, do których odwołuje się projekt rozporządzenia.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 17 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi (Dz.U. 2021 poz. 2365).