SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Do 17 grudnia 2021 roku można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Energia Plus”

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Energia Plus”. jakie konkretnie przedsięwzięcia mogą dostać wsparcie finansowe i w jakiej wysokości?

Wnioski należy składać w terminie do 17 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest program „Energia Plus”,
  • kto może zostać beneficjentem programu „Energia Plus”,
  • na jakie przedsięwzięcie możesz zdobyć środki w ramach programu.

Kto może ubiegać się o wsparcie

Beneficjentami mogą być przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. − Prawo przedsiębiorców wykonujący działalność gospodarczą.

Rodzaje dotowanych przedsięwzięć

Nabór wniosków dotyczy m.in. następujących rodzajów przedsięwzięć:

  • Przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji ze źródeł spalania paliw o łącznej mocy w paliwie większej niż 50 MW, co najmniej do krajowych standardów emisyjnych dla instalacji o takiej mocy lub poziomów wynikających z konkluzji dotyczącej BAT, jeśli tylko zostaną dla tych źródeł określone, w tym np.: modernizacja urządzeń lub wyposażenie instalacji spalania paliw w urządzenia lub instalacje do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.

  • Przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji do atmosfery z działalności przemysłowej (niezwiązanej bezpośrednio ze źródłami spalania paliw).

  • Przedsięwzięcia realizowane w istniejącym przedsiębiorstwie/ zakładzie dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się:

a) energię ze źródeł odnawialnych,

b) ciepło odpadowe,

c) ciepło pochodzące z kogeneracji.

  • Modernizacja/rozbudowa sieci ciepłowniczych.

  • Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych.

Podstawa prawna
AUTOR Maria Szczerkowska-Psiuk
Maria  Szczerkowska-Psiuk
główny specjalista w Wydziale Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej. Prowadziła kontrole dotyczące przestrzegania przepisów ochrony środowiska Opiniowała wnioski dot. zadań inwestycyjnych. Prowadziła postępowania administracyjne w związku z naruszeniem wymogów ochrony środowiska. Zajmowała się przygotowywaniem wniosków i zawiadomień