TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

W jakiej sytuacji gminy będą mogły dopłacać do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych

1 stycznia 2022 roku weszły niektóre przepisy ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami z własnych środków.

Zgodnie z art. 6r ust. 2da ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rada gminy może postanowić, w drodze uchwały, o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku gdy:

  • środki pozyskane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym kosztów, o których mowa w ust. 2-2c, lub

  • celem jest obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranych od właścicieli nieruchomości.

Przepis ten wprowadzono ponieważ dochody pozyskiwane przez gminy na rynku sprzedaży surowców wtórnych nie zawsze były wystarczające, by pokryć wydatki na system gospodarki odpadami. Często wiązało się to z faktem, że nie wszyscy mieszkańcy uiszczali opłaty za śmieci. Dlatego wprowadzenie możliwości dopłacania przez gminy do systemu gospodarowania odpadami może spotkać się z negatywną opinią mieszkańców, którzy regularnie uiszczają opłaty.

W każdym razie rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o dopłacaniu oraz, że dopłaty te będą mogły być pokryte z dochodów własnych gminy niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie ma jednak wytycznych co do treści uchwały rady gminy, a to oznacza, że gminy będą miały całkowitą dowolność przy podejmowaniu uchwał dotyczących dopłat (np. gmina będzie mogła podjąć uchwałę całkowicie ogólną, lub taką która wskaże konkretną kwotę dopłaty). W ustawie nie ma ograniczeń ani co do źródeł dopłaty, ani co do sytuacji, gdy gmina będzie mogła wprowadzić dopłaty.

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.