Skan pełnomocnictwa nie spełnia wymogów formalnych
Pełnomocnictwo dołączane do wniosków o wpis do BDO, musi być opatrzone jednym z wymienionych niżej podpisów. Nie można dołączać zeskanowanego pełnomocnictwa papierowego, gdyż taki wniosek lub sprawozdanie zostanie zwrócone do podmiotu w celu złożenia korekty.
Zgodnie z art. 33 ust. 2a Kodeksu postępowania administracyjnego „pełnomocnictwo w formie dokumentu elektronicznego powinno być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym”.
-
Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który ma taką samą moc prawną co podpis własnoręczny. Poświadczony jest specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, umożliwiającym weryfikację składającej podpis osoby. Podpis kwalifikowany należy zakupić u jednego z dostawców, a ich lista dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji (www.nccert.pl/).
-
Podpis zaufany jest to podpis elektroniczny, którego autentyczność zapewniana jest przy użyciu pieczęci elektronicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji, zawierający dane identyfikujące osobę, identyfikator środka identyfikacji elektronicznej oraz czas jego złożenia. Plik można podpisać na stronie rządowej obywatel.gov.pl.
-
Podpis osobisty to zaawansowany podpis elektroniczny, weryfikowany za pomocą certyfikatu podpisu osobistego, zawierający imię, nazwisko, obywatelstwo i PESEL. Nośnikiem tego certyfikatu jest warstwa elektroniczna nowego dowodu osobistego. Aby certyfikat znalazł się w e-dowodzie, wymagane jest wyrażenie zgody podczas składania wniosku o nowy dokument.