Problemy techniczne z BDO utrudniają pracę urzędnikom
Nie tylko przedsiębiorcy korzystają z systemu BDO. Urzędy marszałkowskie również logują się do systemu i podobnie jak przedsiębiorcy zgłaszają zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Co przysparza najwięcej trudności?
Jednym z istotniejszych problemów, który dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i urzędów marszałkowskich, jest brak widoczności załączników dodawanych w systemie BDO w przypadku cofnięcia sprawozdania do korekty. Pracownicy urzędów marszałkowskich załączają plik w systemie dla podmiotu, który tego pliku nie widzi.
Również czas wgrywania ww. załącznika jest bardzo długi w związku z pojawiającymi się błędami technicznymi systemu. Podmiot bardzo często nie wie, że na jego koncie pojawiło się pismo wzywające go do przedłożenia korekty, gdyż system nie pokazuje załączników. Utrudnia to weryfikację sprawozdań i generuje dodatkowe zadania dla pracowników urzędów, którzy informują podmioty e-mailowo o oczekujących na nich w systemie korektach.
Kolejnym problemem jest brak możliwości dodawania miejsca prowadzenia działalności w rejestrze BDO przez urzędy marszałkowskie. Taką możliwość mają tylko przedsiębiorcy. W przypadku dokonywania wpisu do rejestru BDO z urzędu przez marszałka województwa w zakresie decyzji dotyczącej gospodarki odpadami nie ma możliwości dodania ww. decyzji ze względu na miejsce prowadzenia działalności, w sytuacji gdy podmiot posiada wiele takich miejsc.
Moduł sprawozdawczości wymaga udoskonalenia i dopracowania dla sprawozdań o produktach, opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami i sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami, gdyż nie ma opcji filtrowania sprawozdań według roku, za który zostały złożone.
Podobnie jest w przypadku sprawozdań do wójta, burmistrza, prezydenta miasta w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Ponadto przypisanie ww. sprawozdań do obsługujących ich pracowników urzędów wymaga podglądu każdego dokumentu w celu zweryfikowania adresu siedziby danego podmiotu.
Wymienione problemy są jednymi z wielu, z którymi muszą mierzyć się na co dzień pracownicy urzędów marszałkowskich. Błędy techniczne utrudniają pracę i wydłużają procesy weryfikacji zarówno wniosków, jak i sprawozdań. Wszystkie przypadki są na bieżąco zgłaszane do Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie oraz do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Opracowanie własne.