Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazTrwają prace nad nowelizacją ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74), która zakłada m.in. wdrożenie tzw. piaskownicy regulacyjnej. Na czym ona polega i jakie są jej założenia?
30 sierpnia 2021 roku na stronie Krajowej bazy emisji gazów cieplarnianych udostępniona została wyszukiwarka mająca na celu pomóc użytkownikom systemu KOBIZE w identyfikacji substancji, z których rozliczają się oni raz w roku w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska oraz raportów KOBIZE.
21 sierpnia 2021 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Jakie zmiany wprowadza nowela?
Pomimo ogólnego celu mającego wpłynąć pozytywnie na środowisko nowe przepisy nie są korzystne dla inwestorów. Przede wszystkim ułatwią one działania osobom, które będą chciały zablokować dany proces inwestycyjny. Ponadto nowelizacja wzmocni pozycję organizacji ekologicznych, które będą mogły skuteczniej niż do tej pory wstrzymywać realizację przedsięwzięć.
GIOŚ wysłuchał postulatów społeczeństwa i uruchomił możliwość zgłaszania kontroli interwencyjnej drogą elektroniczną.
Od 3 lipca 2021 nie wolno używać jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych tzw. oksydegradowalnych (czyli takich, które nie ulegają biodegradacji, ani nie nadają się do recyklingu). Co w takiej sytuacji powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy mają takie produkty w magazynach?
Do ponownych uzgodnień trafił projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Nowe rozporządzenie ma wprowadzić wzór do obliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadzi m.in. maksymalną opłatę za odpady przy naliczaniu jej na podstawie zużycia wody.
Trwają prace nad specustawą suszową, która zawiera m.in. regulacje związane ze zmniejszoną retencją. Planowana zmiana zakłada wprowadzenie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych w wysokości maksymalnej 1,5 zł od m2. Z czego wynikają zmiany? Jakie i kogo dotkną ich skutki?