Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, który dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
Atak Rosji na Ukrainę znacząco zmienił sytuację energetycznego bezpieczeństwa Polski. Rząd musi więc podejmować zarówno działania doraźne, jak i długoterminowe, aby uniknąć destabilizacji.
Podmioty przekazujące odpady opakowaniowe do recyklingu oraz do eksportu odpadów opakowaniowych albo wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych, do 31 maja 2022 r. mogą składać wnioski o wydanie dokumentów potwierdzających te działania.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie z 11 grudnia 2020 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu. Zgodnie z jego założeniami ocena poziomu substancji w powietrzu nie będzie obliczana na podstawie liczby mieszkańców.
W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD (Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju). Opóźnienia we wdrażaniu tych zmian nie są jednak równoznaczne z ich porzuceniem.
Przypominamy, że do końca czerwca 2022 r. trzeba złożyć deklarację o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)
Przypominamy o obowiązku złożenia ministrowi klimatu informacji o wielkości emisji substancji ze spalania paliw za I kwartał 2022 r. Masz czas tylko do 30 kwietnia.
1 maja 2022 r. wejdzie nowe rozporządzenie REACH. Do załącznika XIV tego rozporządzenia dodano kolejne substancje, na wprowadzanie których potrzebne jest stosowne zezwolenie.
21 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa z 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne, dzięki której procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, będzie dużo krótsza.
Polska do dzisiaj nie wdrożyła przepisów dyrektywy nr 91/271/EWG. Zgodnie z wytycznymi tej dyrektywy wszystkie państwa członkowskie powinny doprowadzić do tego, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód.