Projekt ustawy ROP - nowe obowiązki oraz koszty
Do konsultacji publicznych i opiniowania w sierpniu trafił tzw. projekt ustawy ROP. Zapisy projektu obejmują podmioty wprowadzające opakowania, czyli udostępniające po raz pierwszy na rynku polskim opakowania lub produkty w opakowaniach.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, w skrócie ROP. Przypominamy niektóre założenia projektu.
Nowe pojęcia i zezwolenie od ministra
Nowelizacja przewiduje, że organizacje odpowiedzialności producentów zastępujące dotychczasowe organizacje odzysku opakowań będą musiały dodatkowo posiadać zezwolenie wydawane przez ministra właściwego ds. klimatu, a także zwiększyć kapitał zakładowy do 5 000 000 zł. Będą mogły prowadzić wyłącznie działalność gospodarczą związaną z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi, w tym recyklingiem tych odpadów.
Pojawią się także nowe definicje, m.in. opakowanie przeznaczone dla gospodarstw domowych, tworzywo sztuczne ulegające biodegradacji, detergent do użytku domowego.
Zostanie dodane pojęcie „producent” - podmiot zagraniczny sprzedający produkty w opakowaniach na terytorium Polski. Będą oni mieli możliwość wyznaczenia autoryzowanego przedstawiciela, który przejmie ich obowiązki.
Oznakowanie na opakowaniach i dodatkowa opłata
Zgodnie z projektem pojawi się obowiązek umieszczania na opakowaniach oznakowania wskazującego na sposób selektywnego zbierania odpadów. Strumień opakowań zostanie podzielony na konsumenckie oraz pozostałe. To pociąga za sobą inne obowiązki m.in. w zakresie rozliczania recyklingu, uiszczania opłat, sprawozdawczości.
Ponadto zostanie wprowadzona nowa, dodatkowa opłata opakowaniowa (maks. 2 zł/kg opakowania),którą będą objęci wprowadzający produkty w opakowaniach przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Opłata ma pokryć koszty zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w ramach gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi. Będzie wnoszona raz na miesiąc na odrębny rachunek marszałka województwa. Następnie marszałkowie województw będą przekazywać opłatę do NFOŚiGW. Środki z NFOŚiGW zostaną rozdysponowane na rzecz gmin, w zależności m.in. od wyników danej gminy w zakresie recyklingu i liczby mieszkańców.
Źródło: legislacja.rcl.gov.pl