Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazEuroposłowie chcą wprowadzić surowsze limity emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, by w ten sposób osiągnąć zerową emisję na drogach do 2035 roku.
Najwyższa Izba kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Okazuje się, że na poziomie krajowym administracja publiczna nie zapewniła prawidłowego planowania i monitorowania zadań w zakresie gospodarowania ściekami, z kolei samorządy gminne nie zapewniły prawidłowego zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz nadzoru nad postępowaniem z nimi.
Na inwestycje zaplanowane w ramach VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (VI AKPOŚK) przeznaczono prawie 30 mld zł ze środków krajowych i unijnych. Dzięki realizacji tych projektów ma się poprawić oczyszczanie ścieków komunalnych zarówno w aspekcie jakościowym, jak i ilościowym.
Właściciele rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) otrzymają wsparcie unijne na zwiększanie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz chroniące zwierzęta.
Od 22 lutego 2022 r. przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w systemie SENT. Czy po decyzji wymierzającej karę za brak zgłoszenia, można jeszcze powoływać się na to, że przepisy obowiązują krótko i przedsiębiorca nie zdążył się wdrożyć?
Do 25 maja 2022 producenci i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw silnikowych oraz inne podmioty podlegające obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych paliw silnikowych, muszą obliczyć i uiścić opłatę emisyjną na konto naczelnika urzędu skarbowego.
Osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Moje Ciepło".
Szkolenie odbędzie się 12 maja 2022 r. Jego celem jest zapoznanie uczestników z najnowszymi zmianami prawnymi w zakresie czasu pracy kierowców oraz innych regulacji transportowych wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz związanych z wojną na Ukrainie.
Możliwości zagospodarowania ciepła z wód termalnych w Polsce nie były wykorzystane w stopniu adekwatnym do posiadanych zasobów tej energii oraz do korzyści wynikających z jej zastosowania – takie są wnioski po kontroli przeprowadzonej przez NIK.
Radni województwa mazowieckiego zdecydowali, że od października 2023 roku warszawiacy nie będą mogli spalać węgla w swoich piecach. Natomiast od 2028 roku zakaz ten będzie obowiązywał również w podwarszawskich powiatach.