Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim, przedłożony przez ministra infrastruktury. Nowe regulacje mają zapewnić wytrzymałość, nośność oraz stateczność konstrukcji instalowanych na morzu.
W grudniu 2021 roku Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd, która jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu. Ustawa zwolniła z akcyzy energię elektryczną sprzedawaną gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.
Od 22 lutego 2022 r. przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w systemie SENT. Przypominamy, co to dokładnie oznacza.
Resort klimatu i środowiska przypomina o obowiązku raportowania w zakresie Fluorowanych Gazów Cieplarnianych (F-gazów) i Substancji Zubożających Warstwę Ozonową (SZWO). Pozostał miesiąc.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 28 lutego 2022 r. mija termin złożenia sprawozdań, o którym mowa w art. 39 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych w zakresie Fluorowanych Gazów Cieplarnianych (F-GAZY) i Substancji Zubożających Warstwę Ozonową (SZWO) za poprzedni rok.
ORLEN Południe i PGNiG wspólnie utworzą spółkę, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni. Realizacja programu biogazowego wpisuje się w strategię ORLEN2030, która zakłada rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki.
Jak twierdzi EEA, większość przypadków przekroczenia norm jakości powietrza w Europie jest spowodowana transportem drogowym oraz domowym ogrzewaniem. Jak sytuacja wygląda w Polsce?
Senatorowie nie zaproponowali poprawek do nowelizacji ustawy o OZE, zatem nowelizacja lada moment trafi do podpisu prezydenta. Nowe przepisy mają zagwarantować realizację samorządowych programów parasolowych OZE, by nie zwracać środków do Unii Europejskiej.
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole, w których wyszło, że marszałkowie i starostowie nie zapewnili prawidłowego wykorzystania odpadów do rekultywacji gruntów. Nie sprawowali oni należytego nadzoru nad realizacją wydanych zezwoleń.
Dnia 4 lutego 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Co znalazło się w nowych przepisach?