Od dziś większe kary za zanieczyszczenie środowiska
Dnia 1 września 2022 r. ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej weszła w życie. Przypominamy jej główne założenia.
Celem ustawy jest zaostrzenie sankcji za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku.
Transport odpadów niebezpiecznych
Wśród wykazu przestępstw i wykroczeń godzących w środowisko naturalne, których sprawcy poniosą surowszą niż dotychczas odpowiedzialność, wymienia się m.in. transgraniczny transport odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew jego warunkom.
Za tego typu działalność będzie grozić kara pozbawienia wolności od 2 do nawet 12 lat. Tej samej karze będzie podlegać porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania.
Kary za zanieczyszczenie środowiska
Przepisy przewidują ponadto karę pozbawienia wolności do 10 lat za niezgodne z przepisami składowanie, usuwanie, przetwarzanie, zbieranie, unieszkodliwianie, transportowanie odpadów lub substancji albo dokonywanie odzysku odpadów lub substancji w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.
Do ośmiu lat więzienia będzie groziło natomiast za spowodowanie zanieczyszczenia wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.
Nawiązka dla NFOŚiGW
Dodatkowo przewidziano karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. zł za wypalanie roślinności z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów.
Ustawa przewiduje także, że w razie skazania sprawcy za umyślne lub nieumyślne przestępstwo przeciwko środowisku sąd orzeka albo może orzec nawiązkę w wysokości od 10 tys. do 10 mln zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: dziennikustaw.gov.pl