Neutralność energetyczna sektora ściekowego i lepsza jakość osadów ściekowych
Jak zapowiedziała 26 października 2022 r. Komisja Europejska, szykują się duże zmiany przepisów dotyczące jakości powietrza, ochrony wód podziemnych i powierzchniowych oraz oczyszczania ścieków. Zmiany te będą wchodzić w życie stopniowo, w latach 2030, 2040 i 2050.
Surowsze przepisy pojawią się w takich aktach prawnych, jak: dyrektywa w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych, dyrektywa w sprawie jakości powietrza atmosferycznego oraz wykaz zanieczyszczeń wód podziemnych i powierzchniowych.
Prawo do odszkodowania za naruszenie jakości powietrza
Proponowana zmiana dyrektywy w sprawie jakości powietrza atmosferycznego ustanowi tymczasowe normy jakości powietrza w Unii Europejskiej do 2030 roku, które będą lepiej dostosowane do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.
Dzięki temu osoby poszkodowane w wyniku zanieczyszczenia powietrza będą miały prawo do odszkodowania w przypadku naruszenia unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza.
W stronę obiegu zamkniętego
Zmiana dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków ma obejmować m.in. propozycję dążenia do neutralności energetycznej sektora ściekowego do 2040 roku oraz poprawę jakości osadów ściekowych.
Ma to zwiększyć możliwość ich ponownego wykorzystania, co będzie postępem w zakresie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
Nowy wykaz zanieczyszczeń wód
Komisja Europejska proponuje również aktualizację wykazów zanieczyszczeń wody, które mają być ściślej kontrolowane w wodach powierzchniowych i podziemnych. Do wykazów zostanie dodanych 25 substancji o dobrze udokumentowanym problematycznym wpływie na przyrodę i zdrowie ludzi. Będzie to m.in. glifosat, niektóre leki stosowane jako środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także antybiotyki.
Ponadto zostaną zaktualizowane normy dotyczące 16 zanieczyszczeń już objętych przepisami, w tym metali ciężkich i chemikaliów przemysłowych. Cztery zanieczyszczenia, które nie są już zagrożeniem dla całej UE, zostaną usunięte.
Źródło: ec.europa.eu