Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta w gospodarce odpadami jest mechanizmem znanym z codziennych działań, który teraz ma zostać rozszerzony na gospodarkę wodną. Czy zanieczyszczający producenci będą musieli płacić za usuwanie mikrozanieczyszczeń z wód?
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZT) to wskaźnik ilości zanieczyszczeń wód i ścieków, który odgrywa kluczową rolę w ocenie jakości ścieków przemysłowych. Wysokie wartości ChZT mogą prowadzić do poważnych problemów środowiskowych. W artykule omawiamy, kiedy poziom ChZT jest najwyższy, jakie są jego źródła oraz jakie metody można zastosować, aby skutecznie obniżyć jego poziom.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W ustawie Prawo wodne, w której używane jest określenie otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji, brak jest legalnej definicji tego pojęcia. Dlatego jego znaczenie należy wywodzić ze znaczenia poszczególnych pojęć zawartych w definicjach słownikowych oraz, jeżeli jest to możliwe, w innych aktach prawnych. Jak zatem zdefiniować to pojęcie?
Z artykułu dowiesz się:
Jeśli jesteś właścicielem przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m³/d, ważne jest, abyś znał swoje obowiązki dotyczące jakości ścieków. Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady, które musisz przestrzegać, aby działać zgodnie z przepisami prawa.
W poszukiwaniu nowych niekonwencjonalnych źródeł energii w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania związane z wytwarzaniem energii odnawialnej i gospodarką obiegu zamkniętego. W tym zakresie olbrzymie możliwości tkwią w wykorzystaniu potencjału ciepła odpadowego, które powstaje między innymi w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków. Idąc krok dalej, zwrócono uwagę na samo medium – ścieki komunalne, a w szczególności zawartą w nich energię cieplną i olbrzymi potencjał pod kątem jej odzysku.
Mikroplastik, czyli cząstki plastików mniejsze niż 5 mm, są wykrywane w ściekach miejskich, na plażach, w osadach dennych, w wodach powierzchniowych, a także w organizmach żywych na całym świecie. Powstają z większych fragmentów plastiku w wyniku oddziaływania różnych sił (procesu prania, ścierania opon podczas hamowania, fotochemicznego rozpadu plastików itp.) lub pochodzą z produktów kosmetycznych, żywnościowych lub innych. Jak sobie radzić z mikroplastikiem ściekach?
Najnowsza aktualizacja jednolitego tekstu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków została opublikowana, przynosząc kluczowe zmiany i ulepszenia w regulacjach dotyczących systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce. Ta szczegółowa analiza zagłębia się w aspekty prawne i operacyjne zmienionej ustawy, podkreślając jej wpływ na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz jakość wody przeznaczonej do spożycia.
Ścieki to wody wykorzystane w celach bytowych lub gospodarczych, które są ostatecznie odprowadzane do wód lub gruntu. Ciecze określane jako ścieki, zazwyczaj zawierają liczne zanieczyszczenia o zróżnicowanym charakterze. Stanowią one nieodłączny element działalności ludzkiej i mogą mieć istotny wpływ na środowisko naturalne oraz zdrowie publiczne. W zależności od ich pochodzenia i właściwości, ścieki można sklasyfikować do trzech głównych kategorii: bytowych, przemysłowych i komunalnych. W artykule zapoznasz się z metodami klasyfikacji ścieków, które obejmują analizę ich źródeł, składu, parametrów fizycznych oraz potencjalnych metod przetwarzania i neutralizacji, mających na celu zmniejszenie ich szkodliwości.
Dnia 18 lipca 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. Jakie zmiany wprowadza?
dokument przygotowywany przez radę gminy na podstawie projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Regulamin musi być przekazany do zaopiniowania organowi regulacyjnemu, wraz z zawiadomieniem o tym przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
W dniu 22 czerwca 2023 r. w trakcie 63. posiedzenia Senat przyjął i skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.
Z tego artykułu dowiesz się:
Związek Miast Polskich wyraził swoje stanowisko w sprawie kryzysu w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków spowodowanego przez PGW Wody Polskie. ZMP żąda, by odebrano Wodom Polskim uprawnienia regulatora.