SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jakość powietrza w UE - co odpowiada za przekroczenie norm jakości?

Jak twierdzi EEA, większość przypadków przekroczenia norm jakości powietrza w Europie jest spowodowana transportem drogowym oraz domowym ogrzewaniem. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Eksperci Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) w najnowszej publikacji “Zarządzanie jakością powietrza w Europie” przyjrzeli się kwestiom związanym z jakością powietrza w państwach Unii Europejskiej. W latach 2014-2020 do EEA wpłynęło 944 planów dotyczących ochrony jakości powietrza. Stworzyły je poszczególne państwa w odpowiedzi na unijną dyrektywę w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy.

Prym wiodą transport drogowy i ogrzewanie domowe

Według informacji przekazanych w publikacji EEA transport drogowy jest odpowiedzialny za nadmierną emisję zanieczyszczeń w powietrzu w 64 proc. wszystkich przypadków w Europie. Na drugim miejscu jest ogrzewanie domowe związane z 14 proc. odnotowanych przekroczeń limitów jakości powietrza.

Lokalny przemysł odpowiada za 10 proc. tego typu przypadków. Pozostałe źródła to m.in. przypadkowa emisja ze źródeł przemysłowych i nieprzemysłowych, a także skutki zjawisk naturalnych.

Sytuacja w Polsce

W Polsce do przekroczenia dopuszczalnych limitów jakości powietrza doprowadza głównie ogrzewanie domowe (prawie 38 proc. wszystkich przypadków), przemysł wraz z produkcją energii elektrycznej (ponad 21,5 proc.), niewielki dystans wobec ruchliwych dróg (ok. 5 proc.), przypadkowe emisje z sektora przemysłowego (ok. 5 proc.), a także wzmożony ruch w centrach miast, użytkowanie parkingów, kopalnictwo i przypadkowe emisje ze źródeł nieprzemysłowych (każde po prawie 3 proc.).

Dodatkowo prawie 19 proc. źródeł emisji doprowadzających do przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce nie zostało zidentyfikowanych.

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska