Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Zielony Ład stanowi jeden z najważniejszych tematów roku 2024, gdyż zakłada ambitne i idealistyczne cele obejmujące różne sektory gospodarki. Głośno jest również o protestach rolników, co skłania do zastanowienia, jakie są przyczyny ich niezadowolenia. Przyjęta strategia ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, co przewiduje znaczące zmiany w całej Europie. Z czym jeszcze wiążą się zmiany i jak przyczyniają się do ochrony środowiska?
Z artykułu dowiesz się:
W dniu 6 czerwca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2024/1364 z 14 marca 2024 r. w sprawie pierwszego etapu ustanawiania wspólnego unijnego systemu oceny centrów przetwarzania danych.
„Krajowy plan w dziedzinie energii i klimatu do 2030 r.” to kluczowy dokument zarówno dla polskiej energetyki, jak i pozostałych sektorów gospodarki. Polska przygotowała wstępną wersję aktualizacji KPEiK, którą przekazano do Komisji Europejskiej 1 marca 2024 r. Wkrótce rozpoczną się szerokie konsultacje projektu.
Komisja Europejska poinformowała, że od 13 lutego 2024 r. można składać raporty dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów) oraz substancji zubażających warstwę ozonową (SZWO).
W dniu 23 listopada 2023 r. Komisja Europejska w ramach Funduszu Innowacyjnego uruchomi dwa nabory wniosków o łącznej puli wsparcia około 4,8 mld euro. Na co można ubiegać się o dofinansowanie?
Komitet ds. Wody, działający przy Federacji Przedsiębiorców Polskich, będzie zabiegał w Unii Europejskiej o ustanowienie specjalnego funduszu na inwestycje wodne. W październiku ma przedstawić w Parlamencie Europejskim nowe pomysły na ich finansowanie.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 sierpnia 2023 r. pojawił się projekt zmiany rozporządzenia dotyczącego udzielenia pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w ramach regionalnych programów w okresie 2021–2027.
Rząd chce przyspieszyć prace nad przyjętym 6 czerwca 2023 r. projektem ustawy kaucyjnej i dlatego 7 czerwca wszczął procedurę jego notyfikacji na poziomie prawa unijnego. Komisja Europejska odnotowała przyjęcie projektu, nadając powiadomieniu numer 2023/0351/PL.
Komisja Europejska 8 czerwca 2023 r. opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Wskazała w nim państwa UE, które prawdopodobnie nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Do tych państw należy również Polska.
Komisja Europejska opublikowała projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego standardów emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężkich. Teraz polski rząd musi się do niego ustosunkować.
Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu opublikowała stanowisko w sprawie reformy rynku energii elektrycznej Unii Europejskiej. Przede wszystkim skupiła się na odnawialnych źródłach energii.
W swoim stanowisku Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe oświadczyły, że Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej. W wydanym 2 marca 2023 r. wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu.
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii. W związku z obowiązkiem przygotowania stanowiska Polski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do składania uwag do treści dokumentu do 15 grudnia 2022 r.
W dniu 27 października 2022 r. Parlament i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie zmienionych celów redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych.