Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska stopniowo wprowadza wyższe wymagania, aby powietrze w Polsce było czystsze. Rząd popiera cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza.
W nocy 12 maja 2024 r. wybuchł pożar centrum handlowego zlokalizowanego na ul. Marywilskiej 44 w Warszawie. Chemicy z Państwowej Straży Pożarnej analizowali jakość powietrza.
Nowe prawo ma zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w UE, aby zapewnić obywatelom zdrowe środowisko oraz osiągnąć cel zerowego zanieczyszczenia powietrza we wspólnocie do 2050 roku.
Jak zapowiedziała 26 października 2022 r. Komisja Europejska, szykują się duże zmiany przepisów dotyczące jakości powietrza, ochrony wód podziemnych i powierzchniowych oraz oczyszczania ścieków. Zmiany te będą wchodzić w życie stopniowo, w latach 2030, 2040 i 2050.
Komisja Europejska wzywa Polskę do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w odniesieniu do planów ochrony powietrza na podstawie dyrektywy w sprawie jakości powietrza (2008/50/WE).
Jak twierdzi EEA, większość przypadków przekroczenia norm jakości powietrza w Europie jest spowodowana transportem drogowym oraz domowym ogrzewaniem. Jak sytuacja wygląda w Polsce?