Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Wprowadzenie nowych zasad systemu kaucyjnego na opakowania po napojach wiąże się z koniecznością dostosowania przepisów dotyczących podatku VAT. Zmiany te obejmują zarówno opakowania zwrotne wielokrotnego użytku, jak i rozliczenia podatkowe za niezwrócone opakowania. Przedstawiamy szczegóły nowego systemu oraz jego wpływ na rozliczenia VAT.
Czy każda firma zarejestrowana w BDO musi uzupełniać dział VI Tabela 4? Uzupełnienie tej tabeli jest wymagane jedynie dla firm, które działają jako wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Dowiedz się, jakie dokładnie firmy muszą uzupełniać tę tabelę i kiedy jednostki gastronomiczne podlegają tym regulacjom.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Webinar przedstawia założenia wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. System ma zacząć funkcjonować 1 stycznia 2025 roku. Ekspert wyjaśni podstawy prawne i kluczowe cele systemu kaucyjnego, a także omówi rolę wszystkich uczestniczących w nim podmiotów. Zostaną wyszczególnione opakowania jakie obejmie system kaucyjny i jakie mogą być wprowadzone do systemu od następnego roku.
Z webinaru dowiesz się m.in.:
jakie są główne zasady działania systemu kaucyjnego w Polsce.
na jakich aktach prawnych wynika wprowadzenie systemu kaucyjnego do Polski i jaka jest realna data rozpoczęcia jego funkcjonowania.
jakie są cele szczegółowe realizuje system kaucyjny i jakie rodzaje opakowań obejmuje.
jakie są obowiązki w ramach systemu spoczywają na konsumentach oraz przedsiębiorcach.
jak w praktyce działa system kaucyjny – przedstawiony również w formie graficznej.
Webinar przedstawia czym jest dyrektywa SUP oraz jaki jest harmonogram wdrażania jej zasad w Polsce. Następnie omawia kluczowe cele, takie jak wycofanie z rynku wybranych produktów z tworzyw sztucznych i wprowadzenie opłaty konsumenckiej. Dyrektywa SUP weszła w życie 1 stycznia 2024 - zobacz jak przepisy funkcjonują w praktyce i jak przedsiębiorstwa sobie z nimi radzą.
Ostatecznie dowiesz się, jak przygotować się do zmian wynikających z dyrektywy, aby spełnić wymagania stawiane przez organy kontrolne, takie jak WIOŚ.
Nowy system kaucyjny oraz wdrażana rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) mają istotny wpływ na gospodarowanie odpadami w Polsce. Jak te dwa systemy współgrają i jakie zmiany wprowadzają w gospodarce odpadami komunalnymi?
Z artykułu dowiesz się m.in.
Podczas webinaru przedstawimy zasady przyjęcia nowego Rozporządzenia, które zastępuje dyrektywę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ekspert wyjaśnia, czym jest rozporządzenie PPWR i w jaki sposób Polska musi spełnić jego wymagania. Ponadto omówione zostanie, kogo dotyczy dane rozporządzenie, jakie ma znaczenie dla przedsiębiorców i konsumentów oraz jakie obowiązki muszą oni spełnić w odpowiednim zakresie.
System kaucyjny to kluczowy element gospodarki o obiegu zamkniętym, którego celem jest zwiększenie selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych oraz promowanie ponownego wykorzystania opakowań. W Polsce nowe regulacje nakładają na przedsiębiorców obowiązki związane z finansowaniem i organizacją tego systemu. W drugim artykule z cyklu "System kaucyjny w Polsce" przedstawiamy zasady jego funkcjonowania.
Jest to mechanizm zarządzania odpadami, który nakłada na producentów obowiązek organizacji i finansowania systemu zbierania oraz recyklingu odpadów powstałych z ich produktów. Ma on na celu zwiększenie efektywności recyklingu materiałów i promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym.
W Polsce obowiązuje ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która określa zasady mające na celu ochronę środowiska poprzez regulację postępowania z opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja ustawy wprowadza istotne zmiany, w tym przede wszystkim system kaucyjny. Na Portalu Ochrony Środowiska rozpoczynamy nowy cykl artykułów, który szczegółowo wyjaśni wszystkie aspekty nowych regulacji, obowiązujących przedsiębiorców w Polsce. Co wtorek publikujemy nowe teksty, które pomogą lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany.
Kwestia prawidłowego wykazywania opłaty SUP (opłaty za kubki i opakowania na żywność) na paragonie budziła wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Wcześniej istniały różne wytyczne dotyczące tego zagadnienia, co prowadziło do niejednoznaczności w interpretacji przepisów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami należy postępować w tej sprawie.
Z artykułu dowiesz się:
W trakcie debaty „Opakowania a środowisko”, która odbyła się z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, mówiono o kryzysie zanieczyszczania środowiska odpadami z opakowań i jego systemowym rozwiązaniom.
Wielkimi krokami zbliża się termin na złożenie sprawozdania o opakowaniach za 2023 rok. W terminie do 15 marca 2024 roku wszystkie podmioty m.in. wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek będą zobligowane do sprawozdania się z tego tytułu. Jak się do tego przygotować? Co zrobić? Gdzie? Szczegóły poniżej.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określa minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.