Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Dyrektywa SUP wprowadza nowe obowiązki, których należy przestrzegać obok istniejących już regulacji. Firma, która importuje różnego rodzaju opakowania do Polski, takie jak plastikowe butelki do wody mineralnej, zostanie zobowiązana do uiszczenia tzw. opłaty "producenckiej". W artykule dowiesz się, jakie będą te nowe obowiązki oraz kiedy wejdą one w życie.
Z artykułu dowiesz się:
Opakowania z elastycznych tworzyw sztucznych stanowią problematyczne odpady, jednak ich odpowiednie zagospodarowanie może przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Nasz ekspert przedstawia kompleksową wiedzę na temat opakowań z różnych tworzyw sztucznych oraz omawia problemy i możliwości związane z rozszerzeniem recyklingu tych materiałów. Dowiedz się więcej o nowoczesnych materiałach i rozwiązaniach, które mogą przynieść korzyści środowisku naturalnemu oraz Twojej firmie.
W Rządowym Centrum Legislacji pojawiła się kolejna już wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Co tym razem się zmieniło?
Branża odpadowa i producenci opakowań już dość długo czekają na transpozycję dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Obecnie projektem ustawy zajmie się Senat na posiedzeniu 29 marca 2023 r.
Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne, ale w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu i działań z nią związanych, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów, należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów. Wszystkie te informacje z najdziesz w e-booku.
– rozumie się przez to przedsiębiorcę:
a) wytwarzającego opakowania,
b) importującego opakowania,
c) dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań,
d) dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań
Opakowania to zmora dzisiejszego świata w kontekście dbania o środowisko i recykling odpadów. Komisja Europejska postanowiła więc przedłożyć nowe, ogólnounijne przepisy dotyczące opakowań. Co ma szansę się zmienić?
– przywóz produktów w opakowaniach na terytorium kraju z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w celu wprowadzenia do obrotu
– przywóz opakowań na terytorium kraju z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w celu wprowadzenia do obrotu
– wywóz produktów w opakowaniach z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej