Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Jest to mechanizm zarządzania odpadami, który nakłada na producentów obowiązek organizacji i finansowania systemu zbierania oraz recyklingu odpadów powstałych z ich produktów. Ma on na celu zwiększenie efektywności recyklingu materiałów i promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Kwestia prawidłowego wykazywania opłaty SUP (opłaty za kubki i opakowania na żywność) na paragonie budziła wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Wcześniej istniały różne wytyczne dotyczące tego zagadnienia, co prowadziło do niejednoznaczności w interpretacji przepisów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami należy postępować w tej sprawie.
Z artykułu dowiesz się:
W trakcie debaty „Opakowania a środowisko”, która odbyła się z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, mówiono o kryzysie zanieczyszczania środowiska odpadami z opakowań i jego systemowym rozwiązaniom.
Wielkimi krokami zbliża się termin na złożenie sprawozdania o opakowaniach za 2023 rok. W terminie do 15 marca 2024 roku wszystkie podmioty m.in. wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek będą zobligowane do sprawozdania się z tego tytułu. Jak się do tego przygotować? Co zrobić? Gdzie? Szczegóły poniżej.
1 stycznia 2022 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 r.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określa minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.
Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.
Nowelizacja przepisów związana z wdrożeniem Dyrektywy SUP poszerzyła zakres podmiotów zobowiązanych do rejestracji w BDO. Wśród nowych obowiązków, które czekają przedsiębiorców, znajduje się m.in. składanie rocznych sprawozdań. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach w zakresie zobowiązań.
Sejm 17 sierpnia 2023 r. przyjął ustawę o systemie kaucyjnym, odrzucając poprawki Senatu. System kaucyjny zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Ustawa trafi teraz do Prezydenta.
W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. W tym tygodniu nasz ekspert opisuje nowe obowiązki, które będą dotyczyły przedsiębiorców z branży gastronomicznej i sklepów spożywczych mających tzw. garmażerkę.
Rola sklepów w planowanym systemie kaucyjnym będzie kluczowa dla osiągnięcia wymaganych poziomów zbierania niektórych opakowań i odpadów opakowaniowych po napojach. W trakcie webinarium zostaną przedstawione obowiązki w podziale na sklepy o powierzchni sprzedaży poniżej i powyżej 200 m2. Warto wiedzieć, że większe sklepy będą miały więcej obowiązków, ale system będzie elastyczny i nie będzie wykluczał mniejszego sklepu, jeżeli będzie on chciał uczestniczyć w systemie na zasadach przewidzianych dla sklepu o powierzchni powyżej 200 m2. Zostaną również omówione zasady nieprofesjonalnego zbierania odpadów, ze zwróceniem uwagi na obowiązki wynikające z przepisów ustawy o odpadach.
x
W dniu 13 lipca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.