Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określa minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.
Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.
Nowelizacja przepisów związana z wdrożeniem Dyrektywy SUP poszerzyła zakres podmiotów zobowiązanych do rejestracji w BDO. Wśród nowych obowiązków, które czekają przedsiębiorców, znajduje się m.in. składanie rocznych sprawozdań. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach w zakresie zobowiązań.
Sejm 17 sierpnia 2023 r. przyjął ustawę o systemie kaucyjnym, odrzucając poprawki Senatu. System kaucyjny zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Ustawa trafi teraz do Prezydenta.
W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. W tym tygodniu nasz ekspert opisuje nowe obowiązki, które będą dotyczyły przedsiębiorców z branży gastronomicznej i sklepów spożywczych mających tzw. garmażerkę.
Rola sklepów w planowanym systemie kaucyjnym będzie kluczowa dla osiągnięcia wymaganych poziomów zbierania niektórych opakowań i odpadów opakowaniowych po napojach. W trakcie webinarium zostaną przedstawione obowiązki w podziale na sklepy o powierzchni sprzedaży poniżej i powyżej 200 m2. Warto wiedzieć, że większe sklepy będą miały więcej obowiązków, ale system będzie elastyczny i nie będzie wykluczał mniejszego sklepu, jeżeli będzie on chciał uczestniczyć w systemie na zasadach przewidzianych dla sklepu o powierzchni powyżej 200 m2. Zostaną również omówione zasady nieprofesjonalnego zbierania odpadów, ze zwróceniem uwagi na obowiązki wynikające z przepisów ustawy o odpadach.
x
W dniu 13 lipca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Dyrektywa SUP wprowadza nowe obowiązki, których należy przestrzegać obok istniejących już regulacji. Firma, która importuje różnego rodzaju opakowania do Polski, takie jak plastikowe butelki do wody mineralnej, zostanie zobowiązana do uiszczenia tzw. opłaty "producenckiej". W artykule dowiesz się, jakie będą te nowe obowiązki oraz kiedy wejdą one w życie.
Z artykułu dowiesz się:
Opakowania z elastycznych tworzyw sztucznych stanowią problematyczne odpady, jednak ich odpowiednie zagospodarowanie może przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Nasz ekspert przedstawia kompleksową wiedzę na temat opakowań z różnych tworzyw sztucznych oraz omawia problemy i możliwości związane z rozszerzeniem recyklingu tych materiałów. Dowiedz się więcej o nowoczesnych materiałach i rozwiązaniach, które mogą przynieść korzyści środowisku naturalnemu oraz Twojej firmie.