Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie apeluje do premiera Donalda Tuska o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego regulacji hałasu z imprez masowych. Choć problem ten jest przedmiotem licznych skarg od blisko dekady, wciąż nie został rozwiązany. Resorty odpowiedzialne za ochronę środowiska i sprawy wewnętrzne mają rozbieżne stanowiska w kwestii tego, który z nich powinien zainicjować odpowiednie przepisy prawne.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały nowe, bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin z pojazdów. Norma Euro 7 wprowadzi surowsze limity zanieczyszczeń, które będą obowiązywać dla samochodów osobowych, dostawczych, ciężarówek i autobusów.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące zakazu wjazdu samochodów posiadających instalację LPG do strefy czystego transportu. Właściciele takich pojazdów uważają, że są dyskryminowani, ponieważ ich pojazdy, mimo niskoemisyjności, nie posiadają pozwolenia na wjazd do SCT.
Podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany do określenia wielkości emisji do powietrza pyłów i gazów w kilogramach i w tym celu powinien skorzystać ze stawek za kilogram substancji danego rodzaju z odpowiedniej tabeli obwieszczenia (lub rozporządzenia) ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.
Z artykułu dowiesz się m.in.
To gazy, które pozwalają na przenikanie większości promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi, jednocześnie pochłaniając promieniowanie podczerwone odbijane przez jej powierzchnię. Dzięki tym właściwościom przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego.
To uniwersalna jednostka służąca do pomiaru emisji gazów cieplarnianych, uwzględniająca ich różny wpływ na ocieplenie globalne. CO2e określa stężenie dwutlenku węgla, którego emisja wpłynęłaby na bilans energii Ziemi w tym samym stopniu, co dana substancja.
Lasy Państwowe przeprowadziły kompleksowe obliczenie śladu węglowego, analizując emisje gazów cieplarnianych. Te dane stanowią fundament do podjęcia skutecznych działań na rzecz redukcji emisji i ochrony klimatu, co wpisuje się w coraz większą odpowiedzialność środowiskową przedsiębiorstw.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji społecznych projekt programu priorytetowego: „Przejście na pojazdy zeroemisyjne (ZEV) w instytucjach ochrony środowiska”.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Z artykułu dowiesz się:
Do 31 marca 2024 roku trzeba złożyć informację o wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska oraz wpłacić ją na konto marszałka województwa. Kogo dotyczy ten obowiązek i co wziąć po uwagę przy obliczaniu opłaty?
Raportowanie środowiskowe w ramach ESG (Environmental, Social, and Governance) to kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju firm, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących wyzwań ekologicznych. Raportowanie ESG pomaga organizacjom w monitorowaniu i komunikowaniu ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz zarządzanie. Zrozumienie tego, jak przedsiębiorstwa identyfikują, analizują i prezentują swoje działania środowiskowe, jest kluczowe dla inwestorów, konsumentów i regulatorów. Dowiedz się, jak efektywne raportowanie ESG może przyczyniać się do lepszej przyszłości naszej planety i społeczeństwa, jednocześnie zwiększając transparentność i odpowiedzialność biznesową i jakich przepisów należy dopilnować.