Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
7 marca minęło 100 dni od zawieszenia programu "Czyste Powietrze", a jego przyszłość wciąż pozostaje niejasna. Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że mimo wielotygodniowych prac nadal brakuje konkretnych informacji o ostatecznych zasadach oraz finansowaniu programu. Dostęp do dofinansowania dla osób o niskich dochodach może być znacznie utrudniony, a jedyne dostępne informacje to medialne zapowiedzi.
Jeżeli firma korzysta ze środowiska, to co roku do 28 lutego musi złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Jakie informacje powinien zawierać raport do KOBiZE i jakie konsekwencje grożą za jego niezłożenie?
Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną wniesioną przez Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej odpowiedzialności państwa za smog i zanieczyszczenie powietrza w Rybniku. Decyzja ta potwierdza prawomocność wcześniejszego orzeczenia przyznającego mieszkańcowi miasta zadośćuczynienie za naruszenie jego dóbr osobistych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zanieczyszczenie powietrza w Warszawie osiąga niebezpieczne poziomy. Badania wskazują, że pył drogowy w centrum miasta zawiera wysokie stężenie rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Największe zagrożenie stanowią najmniejsze cząsteczki pyłu, które mogą przenikać do organizmu i negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców.
Unia Europejska zaostrza normy jakości powietrza, wprowadzając nowe limity dla zanieczyszczeń. Znowelizowana Dyrektywa, zgodna z zaleceniami WHO, ma zapewnić czystsze powietrze i ochronę zdrowia mieszkańców UE. Nowe przepisy nakładają obowiązki na państwa członkowskie, jednocześnie dając prawo do odszkodowań dla osób poszkodowanych przez zanieczyszczenia. Wdrożenie tych zmian to kluczowy krok w realizacji celów Zielonego Ładu i wizji środowiska wolnego od zanieczyszczeń do 2050 roku.
Aplikacja mobilna „Jakość powietrza w Polsce” udostępnia bieżące dane dotyczące jakości powietrza w całym kraju. Opracowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, opiera się na wynikach automatycznych pomiarów z Państwowego Monitoringu Środowiska. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do wiarygodnych informacji na temat stężeń zanieczyszczeń w swoim otoczeniu.
Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie apeluje do premiera Donalda Tuska o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego regulacji hałasu z imprez masowych. Choć problem ten jest przedmiotem licznych skarg od blisko dekady, wciąż nie został rozwiązany. Resorty odpowiedzialne za ochronę środowiska i sprawy wewnętrzne mają rozbieżne stanowiska w kwestii tego, który z nich powinien zainicjować odpowiednie przepisy prawne.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały nowe, bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin z pojazdów. Norma Euro 7 wprowadzi surowsze limity zanieczyszczeń, które będą obowiązywać dla samochodów osobowych, dostawczych, ciężarówek i autobusów.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące zakazu wjazdu samochodów posiadających instalację LPG do strefy czystego transportu. Właściciele takich pojazdów uważają, że są dyskryminowani, ponieważ ich pojazdy, mimo niskoemisyjności, nie posiadają pozwolenia na wjazd do SCT.
Podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany do określenia wielkości emisji do powietrza pyłów i gazów w kilogramach i w tym celu powinien skorzystać ze stawek za kilogram substancji danego rodzaju z odpowiedniej tabeli obwieszczenia (lub rozporządzenia) ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.
Z artykułu dowiesz się m.in.
To gazy, które pozwalają na przenikanie większości promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi, jednocześnie pochłaniając promieniowanie podczerwone odbijane przez jej powierzchnię. Dzięki tym właściwościom przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego.
To uniwersalna jednostka służąca do pomiaru emisji gazów cieplarnianych, uwzględniająca ich różny wpływ na ocieplenie globalne. CO2e określa stężenie dwutlenku węgla, którego emisja wpłynęłaby na bilans energii Ziemi w tym samym stopniu, co dana substancja.