Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazEuroposłowie chcą wprowadzić surowsze limity emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, by w ten sposób osiągnąć zerową emisję na drogach do 2035 roku.
Do 25 maja 2022 producenci i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw silnikowych oraz inne podmioty podlegające obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych paliw silnikowych, muszą obliczyć i uiścić opłatę emisyjną na konto naczelnika urzędu skarbowego.
Radni województwa mazowieckiego zdecydowali, że od października 2023 roku warszawiacy nie będą mogli spalać węgla w swoich piecach. Natomiast od 2028 roku zakaz ten będzie obowiązywał również w podwarszawskich powiatach.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie z 11 grudnia 2020 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu. Zgodnie z jego założeniami ocena poziomu substancji w powietrzu nie będzie obliczana na podstawie liczby mieszkańców.
W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD (Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju). Opóźnienia we wdrażaniu tych zmian nie są jednak równoznaczne z ich porzuceniem.
Przypominamy o obowiązku złożenia ministrowi klimatu informacji o wielkości emisji substancji ze spalania paliw za I kwartał 2022 r. Masz czas tylko do 30 kwietnia.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Instalacja to zgodnie z art. 3 pkt 6 Ustawy z dnia z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska:
stacjonarne urządzenie techniczne,
zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,
budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami, których eksploatacja może spowodować emisję.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne dotyczące zasad raportowania i monitorowania emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy mają zwolnić z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw.
31 marca 2022 r. Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu.
Coraz mniej czasu zostało na złożenie raportu do KOBIZE. Przypominamy, że trzeba go złożyć do końca lutego 2022 roku. Po tym terminie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami będzie weryfikował dane podane w raporcie. Jeśli okaże się, że popełniłeś jakiś błąd, będziesz miał szansę go poprawić.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Do 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.
Z artykułu dowiesz się:
Do 25 stycznia producenci, nabywcy oraz importerzy paliw muszą złożyć informację o opłacie emisyjnej oraz wpłacić tę opłatę.
Prowadzący instalacje, któremu przydzielono bezpłatne uprawnienia do emisji, albo który kwalifikuje się do przydziału uprawnień, musi do dnia 31 marca 2022 r. złożyć raport dotyczący poziomu działalności (raport ALC). W tym roku po raz pierwszy raporty trzeba złożyć drogą elektroniczną.