Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się, jak złożyć raport dotyczący emisji z urządzeń do krioterapii
Z artykułu dowiesz się, czy środki używane do dezynfekcji trzeba uwzględnić w raporcie do KOBIZE
Jeżeli w urządzeniu zostanie stwierdzony ubytek czynnika, czyli nastąpi konieczność jego uzupełnienia (np. urządzenie działa nieprawidłowo i nie chłodzi tak jak powinno), uznaje się, że nastąpiła emisja do powietrza. Ubytki czynników z urządzeń chłodniczych trzeba wykazać w sprawozdaniu o zakresie korzystania ze środowiska. Kluczowe jest jednak ustalenie, kto powinien rozliczyć emisję tego czynnika.
Dnia 28 lutego 2023 roku mija termin składania sprawozdań o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową (SZWO) i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych (f-gazach) w systemie BDS. Co wziąć pod uwagę wypełniając takie sprawozdanie?
Z artykułu dowiesz się:
BDS to internetowy system, poprzez który składa się sprawozdania dotyczące m.in. obrotu i stosowania tych substancji. Została ona utworzona na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
Do 28 lutego 2023 rok podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Natomiast do końca marca trzeba uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska. Często pojawiają się wątpliwości, co może powodować emisję do środowiska. W tym artykule podpowiadamy, czy sól używana do sypania dróg może taką emisję powodować.
Z artykułu dowiesz się, czy używając soli do utrzymania dróg, musisz składać raport do KOBiZE i uiszczać opłatę środowiskową.
Pierwszy kwartał każdego roku to czas wzmożonych obowiązków sprawozdawczych. Do końca lutego trzeba złożyć raport do KOBIZE a w marcu sprawozdanie do marszałka województwa. Jakie rozróżniamy źródła emisji? Jak określić jej wielkość?
Z artykułu dowiesz się:
W związku z niedoborami na rynku energii obserwowany jest niekorzystny trend spalania surowców, które nie powinny być traktowane jako źródła energii. To z kolei opóźnia przeprowadzenie transformacji energetycznej. Z czym Polska musi się zmierzyć, by wywiązać się z celów środowiskowych, jakie stawiają przed nią przepisy unijne?
Z artykułu dowiesz się:
Obecnie dochodzi m.in. do spalania drewna (Lasy Państwowe odnotowały zwiększenie kradzieży tego surowca) oraz odpadów. Niepokojące informacje pochodzą m.in. od organizacji odzysku, które mają problemy z potwierdzeniem recyklingu olejów odpadowych. Z obserwacji branżowych wynika, że oleje odpadowe nie są przekazywane do recyklingu i są magazynowane w celu spalania w okresie zimowym. Spalanie olejów odpadowych poza instalacjami jest niezgodne z prawem – głównie ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza.
Firma, która posiada konto w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w rejestrze. W CRO należy zarejestrować urządzenia, które zawierają powyżej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub powyżej 3 kg substancji zubożających warstwę ozonową. Warto jednocześnie upoważnić pełnomocnika do dokonywania w CRO wpisów dotyczących czynności serwisowych, w tym okresowych kontroli szczelności.
Firma, która posiada konto w Bazie Danych Sprawozdań (BDS) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w bazie i składał sprawozdania. Do składania sprawozdań zobowiązane są podmioty gospodarujące substancjami zubożającymi warstwę ozonową (SZWO) i fluorowanymi gazami cieplarnianymi (FGC), tj.: wywożące i przywożące, stosujące w produkcji produktów lub urządzeń zawierających SZWO lub FGC, stosujące w instalacji, serwisowaniu lub konserwacji urządzeń zawierających SZWO lub FGC, stosujące w innych procesach, prowadzące odzysk, recykling, regenerację lub niszczenie SZWO lub FGC.
Państwa członkowskie UE mają wskazane cele emisji gazów cieplarnianych na lata 2021–2030. Niestety obecnie sama produkcja i zużycie energii odpowiadają za ok. 70-75% emisji gazów cieplarnianych w UE. Polityka klimatyczna UE ma celu transformację ciepłownictwa i energetyki poprzez dostosowanie tych branż do wymagań klimatycznych. W tym artykule omówimy akty prawne oraz programy i działania, które mają tym wymaganiom sprostać.
Z artykułu dowiesz się:
Zmiany klimatyczne są obecnie ogromnym problemem środowiskowym. Żeby je ograniczyć monitoruje się je i raportuje. Jednym z elementów, który ma pokazać skalę problemu i pomóc w jego rozwiązaniu jest obliczanie śladu węglowego. W Polsce jeszcze nieobowiązkowe, ale okazuje się, że warto je wykonywać. Dlaczego?
Z artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się m.in.: