Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza m.in. nową definicję odpadów komunalnych. Co to oznacza w praktyce?
Jak wynika raportu NIK wciąż marnujemy za dużo żywności. Mimo uchwalenia ustawy, która miała zapobiegać marnowaniu żywności, nie udało się stworzyć kompleksowego systemu, który w pełni skutecznie redukuje w naszym kraju skalę tego problemu.
3 stycznia 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2021/2204 z 13 grudnia 2021 r. zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do substancji rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość (CMR).
Znowelizowana ustawa wprowadziła nowy warunek dla uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Zgodnie z nowymi przepisami przedmiot lub substancja będą spełniały szczegółowe warunki uznania danego przedmiotu lub danej substancji za produkt uboczny, jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 6.
21 grudnia 2021 r. wejdą w życie przepisy nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie unieszkodliwiania oraz magazynowania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych. Poprzednie rozporządzenie dotyczące tej kwestii zostało uchylone z dniem 6 września 2021 r.
Dnia 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi, minister klimatu będzie mógł zezwolić gminie na łączne zbieranie odpadów tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych oraz szkła. Oczywiście, żeby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki.
Na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 roku. Rozporządzenie ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Dlaczego przygotowano ten projekt i ile ostatecznie odpadów opakowaniowych będzie poddawanych recyklingowi.
Obecnie wszystko drożeje, inflacja szaleje. Okazuje się, że w ostatnim czasie wzrosły także koszty gospodarowania odpadami komunalnymi. Czym jest to spowodowane? IOŚ-PIB opublikował raport, w którym wskazuje możliwe przyczyny.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
InPost uruchomił nową, ale darmową usługę Elektro Zwroty. Do paczkomatów można wkładać paczki z elektrośmieciami. Przygotowane paczki ze starą elektroniką i małym sprzętem AGD z paczkomatów będą odbierać kurierzy. Oznacza to, że nie trzeba szukać specjalnych punktów odbioru elektroodpadów.