Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z 11 października 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022.
Pełnomocnictwo dołączane do wniosków o wpis do BDO, musi być opatrzone jednym z wymienionych niżej podpisów. Nie można dołączać zeskanowanego pełnomocnictwa papierowego, gdyż taki wniosek lub sprawozdanie zostanie zwrócone do podmiotu w celu złożenia korekty.
28 października 2021 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed niektórymi szkodliwymi substancjami. Chodzi o tzw. trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO) występujące w odpadach.
Nie tylko przedsiębiorcy korzystają z systemu BDO. Urzędy marszałkowskie również logują się do systemu i podobnie jak przedsiębiorcy zgłaszają zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Co przysparza najwięcej trudności?
Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.
Zdaniem organizacji gospodarczych zaproponowany model ROP jest sprzeczny z obowiązującym prawodawstwem, w tym m.in. dyrektywą UE 2018/851 w sprawie odpadów oraz Konstytucją RP. Rekomendacją, która płynie z wystosowanego dokumentu, jest napisanie całej ustawy zupełnie od nowa. Dlaczego?
15 października 2021 roku mija termin na uiszczenie opłaty recyklingowej za torby jednorazowego użytku oferowane klientom w jednostkach handlowych.
W czwartek 30 września, na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk 1588). Wiceszef resortu klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że projekt powinien zostać opublikowany w połowie października.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. poz. 257). Nowelizacja ma doprecyzować przepisy w zakresie oznaczania parametrów jakościowych i warunków stosowania komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi, tak aby wyeliminować zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska wynikające z ich stosowania.
Za pośrednictwem znowelizowanej ustawy Polska ma dostosować się do nowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, które zobowiązują kraje Unii do 2035 r. do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych i ma na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców.