Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 2 grudnia 2021 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 8 listopada 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. Nowe przepisy pozwolą zaoszczędzić przy budowie dróg około 400 mln zł.
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jeśli jednak, powstaną te odpady, to zanim się ich pozbędziemy, powinniśmy zadbać o ich przygotowywanie do ponownego użycia - recyklingu lub innych procesów odzysku. W ostateczności odpady można poddać unieszkodliwianiu. Niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Wciąż niechętnie segregujemy śmieci lub robimy to źle. Warto zastanowić się, przed wyrzuceniem odpadu, gdzie jest jego miejsce.
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zwrócił uwagę, że obrót odpadami stwarza pole do nadużyć dla nieuczciwych przedsiębiorców, co w konsekwencji utrudnia uzyskiwanie dochodów i utrzymanie się na rynku osobom działającym zgodnie z prawem. Dlatego też wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import odpadów będzie pod specjalnym nadzorem.
Konfederacja Lewiatan wyliczyła kilkanaście wad projektu ustawy o ROP. Pracodawcy domagają się przygotowania nowego projektu ustawy, ponieważ ich zdaniem, ten przygotowany przez resort klimatu i środowiska nie nadaje się do dalszych prac. Ich zdaniem projekt jest niezgodny z dyrektywą odpadową, którą ma implementować, a także polskimi regulacjami, włącznie z postanowieniami konstytucji.
W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z 11 października 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022.
Pełnomocnictwo dołączane do wniosków o wpis do BDO, musi być opatrzone jednym z wymienionych niżej podpisów. Nie można dołączać zeskanowanego pełnomocnictwa papierowego, gdyż taki wniosek lub sprawozdanie zostanie zwrócone do podmiotu w celu złożenia korekty.
28 października 2021 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed niektórymi szkodliwymi substancjami. Chodzi o tzw. trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO) występujące w odpadach.
Nie tylko przedsiębiorcy korzystają z systemu BDO. Urzędy marszałkowskie również logują się do systemu i podobnie jak przedsiębiorcy zgłaszają zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Co przysparza najwięcej trudności?
Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.
Zdaniem organizacji gospodarczych zaproponowany model ROP jest sprzeczny z obowiązującym prawodawstwem, w tym m.in. dyrektywą UE 2018/851 w sprawie odpadów oraz Konstytucją RP. Rekomendacją, która płynie z wystosowanego dokumentu, jest napisanie całej ustawy zupełnie od nowa. Dlaczego?