Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 23 września 2021 roku wejdzie w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Podajemy 6 najważniejszych zmian dla branży odpadowej.
W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która zmienia wysokość i charakter kar za łamanie przepisów odpadowych.
GIOŚ poinformował o uruchomieniu ogólnopolskiej akcji “Nielegalne Odpady 2021”. To kolejny krok w walce o czyste środowisko. Akcja ta ma za zadanie poprzez wspólne i skoordynowanie działanie polskich służb doprowadzić do skontrolowania jak największej ilości transportów przewożących odpady i zweryfikować je pod względem legalności i zgodności z posiadanymi zezwoleniami.
Wciąż trwają prace nad przeniesieniem do polskiego prawa przepisów dyrektywy Single-Use Plastics (dalej: SUP), a do Sejmu projekt trafi prawdopodobnie jesienią. Oznacza to, że aktualnie w obrocie jednorazowymi wyrobami z tworzyw sztucznych nie nastąpiły żadne zmiany i obowiązują przepisy dotychczasowe.
Rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach oraz innych ustaw, która ma wprowadzić m.in. wyższe poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych do 2030 r., nowe definicje oraz zaktualizować obecne definicje.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przychyliło się do apeli przedstawicieli samorządów i pracodawców i poinformował o przedłużeniu konsultacji w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw do 20 września br.
Z początkiem sierpnia pojawiło się kilka zmian w BDO, które mają usprawnić jego funkcjonowanie.
21 sierpnia 2021 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Jakie zmiany wprowadza nowela?
Od 3 lipca 2021 nie wolno używać jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych tzw. oksydegradowalnych (czyli takich, które nie ulegają biodegradacji, ani nie nadają się do recyklingu). Co w takiej sytuacji powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy mają takie produkty w magazynach?