Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZgodnie z zapisami art. 184 ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórcy energii z OZE zobligowani są do wprowadzenia wytworzonej energii do sieci energetycznej do 30 czerwca 2022 r. Uchwalona w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, wprowadziła jednak zmiany w tej kwestii.
Osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Moje Ciepło".
Szkolenie odbędzie się 12 maja 2022 r. Jego celem jest zapoznanie uczestników z najnowszymi zmianami prawnymi w zakresie czasu pracy kierowców oraz innych regulacji transportowych wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz związanych z wojną na Ukrainie.
Możliwości zagospodarowania ciepła z wód termalnych w Polsce nie były wykorzystane w stopniu adekwatnym do posiadanych zasobów tej energii oraz do korzyści wynikających z jej zastosowania – takie są wnioski po kontroli przeprowadzonej przez NIK.
Radni województwa mazowieckiego zdecydowali, że od października 2023 roku warszawiacy nie będą mogli spalać węgla w swoich piecach. Natomiast od 2028 roku zakaz ten będzie obowiązywał również w podwarszawskich powiatach.
Atak Rosji na Ukrainę znacząco zmienił sytuację energetycznego bezpieczeństwa Polski. Rząd musi więc podejmować zarówno działania doraźne, jak i długoterminowe, aby uniknąć destabilizacji.
W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD (Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju). Opóźnienia we wdrażaniu tych zmian nie są jednak równoznaczne z ich porzuceniem.
Przypominamy, że do końca czerwca 2022 r. trzeba złożyć deklarację o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło prace mające na celu wdrożenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej. Powstał projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne dotyczące zasad raportowania i monitorowania emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy mają zwolnić z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw.