Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Projekt zakłada, że gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnie cenie tylko 3 tony węgla i dodatkowo pod warunkiem, że źródło ciepła zostało wpisane do ewidencji emisyjności.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie sprawozdania rocznego dotyczącego emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. W nowym rozporządzeniu ma być przede wszystkim dostosowany wzór sprawozdania do wprowadzonego obowiązku składania indywidualnych sprawozdań.
W Rządowym Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemy gazowego.
Prezes URE ogłosił nabór na premię kogeneracyjną indywidualną. Druga w tym roku sesja naboru na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP) za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji potrwa trzy dni i odbędzie się między 5 a 7 września 2022 r.
Do końca czerwca właściciele lub zarządcy budynków i lokali powinni złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Teraz status deklaracji CEEB można sprawdzić w Internecie.
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”.
W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi weryfikacji zgłoszeń źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) przy rozpatrywaniu wniosków o podwyższony dodatek osłonowy w kontekście opinii Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wyjaśnienia.
Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie infrastruktury sieci domowej.
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV wystosowało do rządzących apel o uproszczenie formalności i przepisów dotyczących instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Branża chce m.in. wprowadzenia zerowego podatku VAT na urządzenia do produkcji OZE.
Rada Europejska przyjęła dziś zmienione rozporządzenie o transeuropejskich sieciach energetycznych (TEN-E). Nowe przepisy zakończą m.in. wspieranie nowych projektów dotyczących gazu i ropy oraz wprowadzą dla wszystkich projektów obowiązkowe kryteria zrównoważoności. Uproszczą i przyspieszą procedury wydawania pozwoleń i zezwoleń.