TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowe przepisy dotyczące transgranicznej infrastruktury energetycznej

Rada Europejska przyjęła dziś zmienione rozporządzenie o transeuropejskich sieciach energetycznych (TEN-E). Nowe przepisy zakończą m.in. wspieranie nowych projektów dotyczących gazu i ropy oraz wprowadzą dla wszystkich projektów obowiązkowe kryteria zrównoważoności. Uproszczą i przyspieszą procedury wydawania pozwoleń i zezwoleń.

Nowe przepisy mają zmodernizować, zdekarbonizować i zintegrować transgraniczną infrastrukturę energetyczną państw członkowskich, tak by ułatwić Unii osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zmienione rozporządzenie ma również zapewnić dalszą integrację rynku, sprzyjać konkurencji i zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii. Kładą też szczególny nacisk na rolę energii ze źródeł odnawialnych w całej infrastrukturze, także w inteligentnych sieciach gazowych. Stworzą możliwości niewiążącej współpracy w dziedzinie planowania sieci przesyłowej energii morskiej.

Przyjęcie aktu jest wynikiem wstępnego porozumienia z Parlamentem Europejskim z grudnia 2021 r. i ostatnim etapem procedury legislacyjnej.

Komisja Europejska przedstawiła projekt zmienionego rozporządzenia TEN-E 15 grudnia 2020 r. W nowelizacji określono 11 priorytetowych korytarzy i 3 priorytetowe obszary tematyczne, w których potrzebny jest dalszy rozwój i więcej wzajemnych połączeń. Uaktualniono też kategorie infrastruktury kwalifikujące się do wsparcia, przy czym skupiono się na dekarbonizacji i położono nowy nacisk na sieci przesyłowe energii morskiej, infrastrukturę wodorową oraz inteligentne sieci energetyczne. Założenia te realizowane mają być przede wszystkim poprzez projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania kwalifikujące się do finansowania z instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021–2027. Wykaz projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania przyjmuje Komisja w formie rozporządzenia delegowanego na podstawie oceny przeprowadzonej przez tzw. grupy regionalne. Projekty takie korzystają z wielu udogodnień, lecz nie ma gwarancji, że UE sfinansuje projekty z wykazu.

Rada wypracowała podejście ogólne w sprawie nowelizacji 11 czerwca 2021 r. 15 grudnia 2021 r. w ramach negocjacji trójstronnych prezydencja w Radzie UE i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie polityczne. Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w pierwszym czytaniu 5 kwietnia 2022 r. Nowe rozporządzenie zostanie wkrótce opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, a jego przepisy wejdą w życie.

Źródło:

www.consilium.europa.eu

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.