Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRada Ministrów przyjęła 1 marca 2022 r. uchwałę w sprawie przyjęcia „Polityki Surowcowej Państwa" (PSP), którą przedłożył Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.
Jak wynika z wpisu wicepremiera Jacka Sasina na twitterze, we wtorek 1 marca 2022 r. rząd przyjął dokument o transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
PGNIG uspokaja, że na chwilę obecną nie grożą nam przerwy w dostawie gazu. Mamy jeszcze zapasy, które wystarczą na zaspokojenie potrzeb.
W reakcji na trwającą agresję Rosji na Ukrainę, 2 marca 2022 roku szefowie organów regulacyjnych państw bałtyckich i Polski, zrzeszeni w Regionalnym Stowarzyszeniu Regulatorów Energetyki (ERRA) apelują o zawieszenie Rosji w pracach organizacji.
Jak zapewnił 25 lutego prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, Polska nie musi się bać, że w związku z sytuacją na Ukrainie dostawy energii oraz ciepła będą zagrożone. Dodał, że spółka wdrożyła specjalne procedury monitorowania sieci IT w związku ze wzmożeniem ataków cybernetycznych.
Minister Klimatu i Środowiska 25 lutego 2022 r. skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii.
Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w dniach 24 i 25 lutego przedstawiciele Komisji Europejskiej będą zapoznawać się w Polsce ze specyfiką polskiego systemu ciepłowniczego w kontekście wyzwań związanych z Fit for 55.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim, przedłożony przez ministra infrastruktury. Nowe regulacje mają zapewnić wytrzymałość, nośność oraz stateczność konstrukcji instalowanych na morzu.
W grudniu 2021 roku Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd, która jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu. Ustawa zwolniła z akcyzy energię elektryczną sprzedawaną gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.
ORLEN Południe i PGNiG wspólnie utworzą spółkę, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni. Realizacja programu biogazowego wpisuje się w strategię ORLEN2030, która zakłada rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki.