SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Emisje dwutlenku węgla w 2021 roku osiągnęły najwyższy poziom w historii

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, głównym powodem wzrostu emisji było zwiększone wykorzystanie węgla. Spalanie węgla odpowiada za ponad 40 proc. całkowitego wzrostu globalnych emisji CO2 w ubiegłym roku.

Zgodnie z najnowszą analizą Międzynarodowej Agencji Energetycznej (ang. International Energy Agency, IEA), globalne emisje dwutlenku węgla związane z sektorem energetyki wzrosły w 2021 roku o 6 proc., czyli prawie 2,1 mld ton - do 36,3 mld ton. To najwyższy poziom w historii. Zdaniem IEA przyczyną takiego stanu jest odbicie gospodarcze po pandemii COVID-19, które w głównej mierze opierało się na wykorzystaniu węgla.

Węgiel na pierwszym miejscu

Węgiel odpowiadał za ponad 40 proc. całkowitego wzrostu globalnych emisji CO2 w 2021 roku. Emisje związane ze zużyciem tego surowca osiągnęły najwyższy w historii poziom 15,3 mld ton. Natomiast spalanie gazu ziemnego odpowiadało w zeszłym roku za uwolnienie do atmosfery 7,5 mld ton CO2 - znacznie powyżej poziomu z 2019 roku.

Ropa naftowa odpowiadała za emisję 10,7 mld ton CO2. To wartość „znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii, ze względu na ograniczone ożywienie globalnej działalności transportowej w 2021 r., głównie w sektorze lotniczym” - wskazała Agencja.

Źródła odnawialne

Jednak pomimo znacznego wzrostu zużycia węgla w sektorze energii, udział odnawialnych źródeł energii oraz energetyki jądrowej w globalnej produkcji energii elektrycznej w 2021 roku jest wyższy niż szacunkowy udział mocy węglowych.

Jak podała IEA, produkcja energii ze źródeł odnawialnych osiągnęła najwyższy poziom w historii, przekraczając 8000 TWh w 2021 roku. Ponadto produkcja energii z wiatru i fotowoltaiki wzrosła odpowiednio o 270 TWh i 170 TWh.

Źródło: iea.org

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska