Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRosnące ceny energii, a także coraz większa świadomość społeczna związana z koniecznością ochrony środowiska wpływają na popularyzację energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii. Dotyczy to również rolnictwa, gdzie stale zwiększa się udział zielonej energii. Inwestowaniu w zieloną energię sprzyjają również rozwiązania podatkowe.
28 lipca 2022 r. wchodzi w życie ustawa z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, która zmienia również ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym. Wsparcie finansowe w wysokości 3000 zł wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne.
Do 2050 roku ma zostać wdrożone narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jest to pakiet aktów prawnych mających na celu wprowadzenie kolejnych działań w zakresie ochrony klimatu. Jakie będą najważniejsze zmiany?
W ustawie przyjętej przez Radę Ministrów chodzi o poprawę efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Dotyczy to także inwestycji w budowę mieszkań przeznaczonych dla gospodarstw domowych o niskich i umiarkowanych dochodach, z uwzględnieniem efektywności energetycznej. Na te cele przeznaczonych zostanie 855 mln euro.
Bezprecedensowe wzrosty cen gazu ziemnego, spowodowane działaniami rosyjskiego Gazpromu, wymagają szczególnych instrumentów prawnych. Dlatego też Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu.
2 lipca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
Pomimo że ustawowy termin składania deklaracji do CEEB minął 30 czerwca, to nadal można, a nawet trzeba je składać. Czytamy tak na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Do 31 sierpnia odbiorcy przemysłowi mają obowiązek złożenia Prezesowi URE informacji i oświadczenia niezłożenie oświadczenia skutkuje wykreśleniem z wykazu odbiorców przemysłowych (z zakazem ponownego wpisu przez okres 5 lat).
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z projektem lokalne społeczności będą mogły zdecydować o możliwości lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczy to także odblokowania możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.