Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW Warszawie w siedzibie NFOŚiGW 7 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie, podczas którego ponad 40 ekspertów rozważało organizację oraz finansowanie biogazowni wykorzystujących frakcję BIO odpadów komunalnych.
Rząd zajmie się 2 sierpnia 2022 r. podczas obrad projektem ustawy o wprowadzeniu od 2024 roku nowego rodzaju benzyny o podwyższonym udziale biokomponentów.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego. Zostaną sprawdzone m.in. zasady dystrybucji surowca oraz to, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 11 lipca 2022 r., więc formalnie weszła w życie po 14 dniach. Jednak zapisy ustawy zostały zniesione procedowaną obecnie ustawą o 3-tysięcznym dodatku węglowym.
Rozporządzenie w sprawie poziomu obowiązku umarzania świadectw pochodzenia na 2023 rok zostało opublikowane. Zakłada zmiany w wielkości udziału dla tzw. zielonych i błękitnych certyfikatów. Co za tym idzie?
Polska nie zgadza się na to, aby Komisja Europejska narzucała państwom członkowskim cele redukcyjne, które zmuszałyby do ograniczenia zużycia gazu. W tym zakresie kraje UE powinny podjąć dobrowolne działania. Tak powiedziała minister Anna Moskwa podczas Nadzwyczajnej Rady Unii Europejskiej ds. Energii, która odbyła się 26 lipca 2022 r. w Brukseli.
Rosnące ceny energii, a także coraz większa świadomość społeczna związana z koniecznością ochrony środowiska wpływają na popularyzację energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii. Dotyczy to również rolnictwa, gdzie stale zwiększa się udział zielonej energii. Inwestowaniu w zieloną energię sprzyjają również rozwiązania podatkowe.
28 lipca 2022 r. wchodzi w życie ustawa z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, która zmienia również ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym. Wsparcie finansowe w wysokości 3000 zł wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne.
Do 2050 roku ma zostać wdrożone narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jest to pakiet aktów prawnych mających na celu wprowadzenie kolejnych działań w zakresie ochrony klimatu. Jakie będą najważniejsze zmiany?