Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazŚrodki na ten cel zostały już przekazane wojewodom. Apelujemy do samorządów o ich sprawną dystrybucję. Pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł.
Rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024. Projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024 określa warunki i zasady udzielania takiej pomocy.
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli dotyczącej wykorzystania biomasy do produkcji energii przez wiodących producentów. Zdaniem NIK dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy.
Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Tarczę Solidarnościową. Projekt ten ma na celu zabezpieczyć polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przed kilkukrotnymi wzrostami cen w 2023 roku. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu gwarantowanej ceny za energię elektryczną.
Do konsultacji publicznych przedłożono projekt zmiany rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Żaden wytwórca energii nie złożył oferty we wrześniowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną. Do rozdysponowania było ponad 11 mld zł.
W przyjętej przez Sejm ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw znalazł się zapis o zniesieniu norm jakościowych dla paliw stałych na okres 2 lat. Czy to oznacza, że Polacy będą mogli palić wszystkim?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza nabór wniosków konkursowych do X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”. Liczba zgłoszeń jest ograniczona.
Operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą do 15 września przekazać URE informacje dotyczące działających na ich terenie w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2022 r. sprzedawców energii o największym wolumenie sprzedaży odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci dystrybucyjnej.
Definicja gospodarstwa domowego, zawarta w ustawie o dodatku węglowym, daje wiele możliwości żeby wprowadzić urzędników w błąd. Polacy, przez luki w przepisach, wyłudzają kilkakrotnie więcej pieniędzy z dodatku węglowego, niż im się należy.