SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Biogazownie wykorzystujące odpady komunalne - pomysł NFOŚiGW

W Warszawie w siedzibie NFOŚiGW 7 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie, podczas którego ponad 40 ekspertów rozważało organizację oraz finansowanie biogazowni wykorzystujących frakcję BIO odpadów komunalnych.

Wydarzenie odbyło się w związku z planowanym uruchomieniem nowego programu priorytetowego, który umożliwiałby finansowanie inicjatyw związanych z budową lub modernizacją instalacji fermentacji bioodpadów w celu produkcji materiałów użyźniających glebę oraz prądu i ciepła z wytwarzanego bio-gazu. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii oraz Departamentu Gospodarki Odpadami.

Miliard dofinansowania

Głównymi punktami programu były prezentacje przewodniczącego Rady RIPOK Piotra Szewczyka z ZUOK „Orli Staw” pt. Produkcja biogazu z odpadów w instalacjach komunalnych w Polsce - stan obecny, kierunki, problemy, wyzwania oraz  dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi NFOŚiGW Jarosława Rolińskiego pt. NFOŚiGW wspiera fermentację. Oferta aktualna i zamierzenia.

W trakcie spotkania padła także zapowiedź udostępnienia ok. 1 miliarda zł puli dofinansowań dla budowy nowych, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystania uzyskanego biogazu do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.

Fermentacja sposobem na dostępne OZE

Jak padło w trakcie dyskusji, fermentacja, w wyniku której wytwarza się biogaz, jest sposobem na uzyskanie stabilnego, niezależnego od pory roku i warunków meteorologicznych, źródła całorocznie dostępnych OZE. Zauważono również, że wyprodukowany biogaz może być uznany funkcjonalnie za stabilny magazyn energii.

Postulaty na temat biogazowni

Instalacje biogazowe powinny być uwzględniane już na etapach wczesnego planowania w gminnych planach zagospodarowania przestrzennego, co pozwalałoby bez przeszkód przeprowadzać inwestycje. Ponadto instalacje, które produkowałyby ciepło z biogazu, powinny znajdować się blisko terenów zindustrializowanych.

Znacznie ułatwiłoby to dystrybucję. Na koniec podkreślono także potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie funkcjonowania biogazowni, wykorzystania fermentacji frakcji BIO i neutralizacji obaw wobec budowy nowych instalacji.

Źródło: gov.pl/web/nfosigw

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska