Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazSejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przepisy mają na celu ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
W dniu 11 sierpnia 2022 r. wszedł w życie przepis zmieniający ustawę z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Co niesie za sobą ta zmiana?
Dnia 23 sierpnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
W piątek 19 sierpnia 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź nowelizacji ustawy akcyzowej. Wynika z niej m.in, że będą uproszczenia w ewidencji OZE dla samorządów oraz brak akcyzy na auta hybrydowe do 2029 roku.
Rada Ministrów 16 sierpnia 2022 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw. Co w nim zawarto?
Gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, mogą już składać wnioski o rządowe wsparcie w wysokości 3 000 złotych.
W dniu 11 sierpnia 2022 r. Prezydent RP podpisał ustawę o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Urząd Regulacji Energetyki chce wesprzeć sektor ciepłowniczy w obecnej trudnej sytuacji. Jednym z produktów finansowych pomocnych przedsiębiorcom jest oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Gwarancja płynnościowa i na inwestycje, z której mogą skorzystać między innymi przedsiębiorstwa ciepłownicze. O gwarancje można ubiegać się do końca 2022 roku.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do czwartku ma być gotowy projekt ustawy dotyczący wsparcia dla tych, którzy ogrzewają się innymi źródłami niż węgiel.