SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności

Tematyka

Lasy Państwowe protestują przeciwko wyrokowi TSUE

W swoim stanowisku Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe oświadczyły, że Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej. W wydanym 2 marca 2023 r. wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. 

Zarządzanie ochroną środowiska

Czy rolnicy będą bardziej dbać o środowisko? Nowa ustawa podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał 2 marca 2023 r. ustawę z 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jej założenia mogą sprawić, że rolnicy zmienią podejście do ochrony środowiska. 

Ochrona wody i gleby

Biznes z ekologią w tle – Targi Ekotech już 8 i 9 marca w Targach Kielce!

Innowacyjna platforma internetowa i najnowsze modele rozdrabniaczy przemysłowych dla branży gospodarki odpadami, urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję do recyklingu, inteligentny kosz na śmieci, pojazdy do branży komunalnej, a także nowy model Ekozgniatarki – to tylko część nowoczesnych rozwiązań zaprezentowanych już od 8 do 9 marca podczas 23. edycji Targów Ekotech w Targach Kielce. W tym samym czasie odbędą się jubileuszowe Targi Enex.

Kontrole i kary
06.03.2023

Projekt sprawozdania z wykonania KPOŚK w konsultacjach

Ministerstwo Infrastruktury przekazało do konsultacji projekt sprawozdania z wykonania Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (KPOŚK) w latach 2020 i 2021. 

Odpady i BDO

Rusza FEnIKS 2021-2027: zyska gospodarka odpadami i ściekami

Rozwój gospodarki niskoemisyjnej i ochronę środowiska ma wspierać startujący właśnie program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.

Dotacje i pożyczki

Inwestycje w elektrownie szczytowo-pompowe coraz bliżej realizacji

Rada Ministrów 28 lutego 2023 r. przyjęła projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. 

Energetyka

Przedsiębiorstwa energetyczne chcą się wycofywać z węgla

Prezes URE przeanalizował plany inwestycyjne wytwórców energii elektrycznej do 2036 roku. W perspektywie najbliższych piętnastu lat prognozowany jest realny spadek mocy dyspozycyjnych w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE).

Energetyka

POWERPOL 2023: PEP2040 oraz spółdzielnie energetyczne

Przewodnim tematem kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, który odbywa się w Warszawie 27 i 28 lutego 2023 r., jest „Polityka energetyczna państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie”.

Energetyka

URE: maksymalne ceny dostaw ciepła od 1 marca do 31 grudnia 2023 roku

Prezes URE opublikował ceny stosowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc. Opublikowane zestawienie wartości cen i stawek opłat wszystkich koncesjonowanych firm ciepłowniczych będzie podstawą do wyliczenia przez sprzedawców ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła.

Energetyka

Bridge Contract umożliwi prace nad elektrownią jądrową w Polsce

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) podpisały 22 lutego 2023 r. umowę rozpoczynającą wspólne działania prowadzące do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Energetyka