SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Elektrownie szczytowo-pompowe będą szybciej realizowane

W dniu 15 czerwca 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 14 kwietnia 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. 

Przypominamy, że projekt ma zapewnić szybką realizację nowych projektów elektrowni szczytowo-pompowych, które stały się ważne w dobie rozwoju pogodozależnych OZE. Nadwyżki bezemisyjnej energii mogą być gromadzone przez instalacje ESP, by później mogły zostać wykorzystane w trakcie niżu produkcyjnego.

Ustalenia w ustawie

Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej będzie wydawał wojewoda w ciągu miesiąca od złożenia wniosku przez inwestora. Ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji stanowić będzie podstawę do dokonywania wpisów w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków.

Dla projektów ESP będzie wydawana tzw. decyzja zintegrowana, która łączy w sobie aspekty decyzji lokalizacyjnej, podziałowej i wywłaszczeniowej. Ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji będzie stanowić podstawę do dokonywania zapisów w księdze wieczystej i w katastrze nieruchomości.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Podstawa prawna

Podstawa prawna: 

  • ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. 2023 r. poz. 1113).

Źródło:

Źródło: dziennikustaw.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska