Krytyczny głos Polski na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska
W dniu 20 czerwca 2023 r. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska. Przedmiotem spotkania były negocjacje dotyczące rozporządzeń w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych oraz norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, a także dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
W spotkaniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Przypomniał on, że Polska jest nastawiona krytycznie do unijnego Rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Od początku zwraca uwagę na to, że zrealizowanie założonych w projekcie celów, w tak krótkim czasie, jest niemożliwe.
Fundusz na odbudowę przyrody
Zdaniem polskiego rządu, niektóre z działań wskazywanych w projekcie rozporządzenia kopiują dotychczasowe rozwiązania dotyczące wdrażania dyrektyw, które nie przyniosły zakładanych rezultatów. Ponadto projekt rozporządzenia zakłada powierzenie KE szerokich uprawnień, co ogranicza suwerenność Polski.
Polska uważa, że konieczne jest utworzenie dedykowanego funduszu na cele związane z odbudową przyrody. Jak powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński, nasz kraj jest szczególnie zaniepokojony faktem, że wprowadzony także poza obszarami Natura 2000 zakaz pogarszania jakości siedlisk będzie oddziaływał na proces inwestycyjno–budowlany.
Jakość powietrza oraz normy emisji CO2
W trakcie dyskusji nad rozporządzeniem w sprawie norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że proponowane cele powinny być formułowane w taki sposób, by były możliwe do osiągnięcia dla wszystkich gospodarek krajowych UE i nie prowadziły do dysproporcji rozwojowych między państwami członkowskimi.
W trakcie debaty orientacyjnej dotyczącej poprawy jakości powietrza, Polska podkreślała, że zaproponowane wartości i terminy ich osiągnięcia są zbyt wygórowane. Projekt dyrektywy wymaga osiągnięcia w horyzoncie do 2050 roku zerowego poziomu zanieczyszczeń, jednak ani go nie precyzuje, ani nie wskazuje sposobów jego osiągnięcia.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat