Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 17 lutego 2023 r. Zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce rozpoczął swoją działalność. Podstawowym celem Zespołu będzie wsparcie Ministra Klimatu i Środowiska w realizacji zadań związanych z rozwojem energetyki jądrowej w naszym kraju oraz zapewnienie koordynacji działań w tym zakresie.
W dniu 16 lutego 2023 r. odbyło się posiedzenie senackich Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu i Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w sprawie rozważenia podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Co zakłada propozycja ustawy?
Europosłowie zatwierdzili porozumienie z Radą w sprawie zmiany norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Co znalazło się w nowych przepisach?
Ustawa z 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 14 lutego 2023 r.
Urząd Regulacji Energetyki przygotował formularz sprawozdawczy dotyczący zużycia energii elektrycznej. Kto i kiedy musi go złożyć?
Ekologia, recykling, gospodarka komunalna i ochrona środowiska to główne obszary, które obejmują Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele samorządów, pracownicy administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz firmy związane z gospodarowaniem odpadami i ochroną środowiska.
Od 8 lutego 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Co ono zmienia?
Apel branży wodociągowej w sprawie obniżenia stawek za usługi wodne nie został wysłuchany. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że żadnych obniżek już nie będzie.
W tracie trzeciego czytania projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, które odbyło się 8 lutego 2023 r., posłowie przystali na zmiany zaproponowane w poprawce. Oznacza to, że minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 700 metrów.
Dnia 9 lutego 2023 r. ruszył program NFOŚiGW „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. Budżet programu wynosi 5 mld złotych, a wsparcie będzie udzielane bezzwrotnie.